ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
9/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Grypa. Międzynarodowy Nadzór nad Grypą i jej profilaktyka

Lidia B. Brydak

Przew Lek 2000, 9, 24-32
Data publikacji online: 2004/03/03
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje
Marek Aureliusz



Infekcje spowodowane wirusem grypy wiążą się ze zwiększoną zachorowalnością w czasie epidemii oraz w okresach międzyepidemicznych. Wg informacji Centers for Disease Control and Prevention (CDC – Atlanta, USA), z powodu grypy umiera na świecie od 10 do 40 tys. ludzi rocznie. Jednak nie we wszystkich krajach prowadzi się dokładne statystyki, dlatego też wydaje się, że faktycznie liczby te są zdecydowanie wyższe.





Komplikacje pogrypowe należy rozpatrywać nie tylko w aspekcie zdrowotnym, ale i wymiernych, bardzo wysokich kosztów społeczno-ekonomicznych. Fakt, że Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) oraz WHO obniżają wiek osób dorosłych, którym zaleca się powszechne szczepienie przeciw grypie z 65 lat do 50 lat dowodzi, jak poważny jest to problem. Jedyną skuteczną metodą do walki z tym patogenem jest profilaktyka.

Pierwsze zapiski o epidemiach grypy (412 r. p.n.e.) można odnaleźć u Hipokratesa – ojca medycyny, żyjącego ok. 460–375 r. p. n. e. oraz u Liwiusza. Hipokratesowi przypisuje się również pierwszy opis zapalenia ucha, które niejednokrotnie ma etiologię wirusową, a ściślej mówiąc grypową. Infekcje spowodowane wirusem grypy występują w każdym sezonie, dlatego często nie zdaje się sprawy z tego, jakie mogą powodować komplikacje zdrowotne, a także wymierne skutki ekonomiczne.

Podzielone są zdania co do tego, czy w XX w. przez świat przeszły 3 czy 4 pandemie grypy: w 1918, 1957, 1968 i 1971 r. Ta ostatnia stanowi właśnie sprawę dyskusyjną. Nowe szczepy wirusa grypy, które były przyczyną tych pandemii rozprzestrzeniały się szybko i powodowały zachorowania we wszystkich grupach wiekowych. Każda z nich związana była z wysokim współczynnikiem zachorowalności, poważnymi kosztami społecznymi i wysokimi stratami ekonomicznymi. Np. pandemia wywołana wirusem grypy A (H1N1), tzw. hiszpanka, jaka miała miejsce w latach 1918–1919, pochłonęła ponad 20 mln ofiar, chociaż nowe publikacje mówią o liczbie zdecydowanie wyższej, dochodzącej do 40 mln. Na całym świecie chorowały z jej powodu 2 mld ludzi. Dla porównania, pierwsza wojna światowa spowodowała ok. 9 mln zgonów.

Klasyfikacja i występowanie wirusów grypy
Wirusy grypy należą do rodziny Orthomyxoviridae. Zaklasyfikowane są one...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.