ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
6/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Grzybica stóp - klinika i współczesne leczenie

Zenon Gwieździński

Przew Lek, 2001, 4, 6, 64-66
Data publikacji online: 2003/09/24
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Zaburzenia grzybicze stanowią duży odsetek chorób skóry. Do najczęstszych należy grzybica stóp. Znajomość obrazu klinicznego, etiopatogenezy i skutecznego leczenia ma ogromne znaczenie z punktu widzenia epidemiologii, zwalczania i profilaktyki tej choroby.








Występowanie


W ostatnich latach obserwowany jest na świecie stały wzrost zakażeń grzybiczych [2, 7, 10, 11]. Ocenia się, że obecnie grzybice występują u 10–20 proc. populacji [8]. W ten sposób stały się one niewątpliwie problemem nie tylko dermatologicznym, ale i ogólnolekarskim.

Zakażenia grzybicze skóry dotyczą najczęściej stóp. Grzybica stóp (tinea pedis, athlete’s foot, dermatophytosis pedis) jest najbardziej rozpowszechnioną dermatofitozą dotyczącą 15–30 proc. ludności [1]. W niektórych środowiskach i zawodach (żołnierze, górnicy, hutnicy, sportowcy, osoby zatrudnione w przędzalniach, w łaźniach i na kolei) jest ona nawet częstsza i dotyczy aż 70 proc. populacji [6, 8]. U dzieci należy do rzadkości [8].



Etiopatogeneza


Główną przyczyną są grzyby antropofilne, bytujące wyłącznie u człowieka: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale i Epidermophyton floccosum, rzadziej Trichophyton tonsurans. Oprócz dermatofitów atakujących warstwę rogową naskórka, czynnikiem wywołującym mogą być grzyby drożdżopodobne i grzyby pleśniowe. Do rzadkich należą zakażenia innymi grzybami wielokomórkowymi Scytalidium dimidiatum i hyalinum [5].

W szerzeniu się grzybic duże znaczenie mają czynniki środowiskowe, głównie industrializacja i urbanizacja, a także masowe kontakty ludzi (szkoły, internaty, obiekty sportowe, baseny pływackie), turystyka, migracje ludności. Duży wpływ ma też produkcja niehigienicznej odzieży i obuwia z użyciem surowców syntetycznych, sprzyjających wzmożonemu nawilżeniu skóry i rozwojowi grzybów chorobotwórczych.

W występowaniu grzybicy stóp dużą rolę odgrywają czynniki usposabiające. Są to czynniki wrodzone nabyte i środowiskowe [9]. Do czynników wrodzonych zaliczamy: nadmierną potliwość, zaburzenia rogowacenia, zaburzenia ukrwienia i unerwienia, nieprawidłową budowę stóp, defekty immunologiczne, wiek, płeć i rasę. Czynnikami nabytymi są urazy i mikrourazy, zaburzenia krążenia obwodowego, obniżenie temperatury skóry, zmniejszenie...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.