ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
7/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Internet i medycyna

Arkadiusz Głowania
,
Ismena Głowania

Przew Lek 2001, 4, 7, 145-146
Data publikacji online: 2003/09/29
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


W ciągu ostatnich lat w Polsce zauważalne jest coraz większe zainteresowanie Internetem oraz wykorzystywaniem jego zasobów przez ludzi pracujących w różnych dziedzinach nauki, także przez lekarzy. Świadczą o tym dane z ankiet przeprowadzanych przez redakcje znanych medycznych witryn internetowych, takich jak PharmaNet, Medycyna Praktyczna, a także liczba kont e-mail zakładanych na serwerach medycznych.








Wprowadzenie


Ze względu na obecny duży postęp w medycynie i olbrzymią ilość badań naukowych, na lekarzach spoczywa obowiązek ciągłego aktualizowania wiedzy na podstawie bieżącej literatury. Dla ułatwienia dostępu do materiałów medycznych oraz czasopism zaczęto wykorzystywać możliwości Internetu. Internet oferuje dostęp do najświeższych, aktualnych danych medycznych, zarówno przez bazy Medline, jak i katalogi medycznych stron internetowych, a także możliwość szybkiego kontaktu z innymi placówkami medycznymi na całym świecie i wymiany informacji przy pomocy poczty elektronicznej. Dużym atutem jest niewielki koszt użytkowania sieci, szybkość wyszukiwania danych oraz aktualność tych danych. Wadą na pewno jest niepewność co do wiarygodności w ten sposób uzyskanej informacji medycznej. Powszechność Internetu oraz nieograniczony dostęp do bezpłatnych serwerów sprawia, że strony internetowe o tematyce medycznej może założyć dzisiaj każdy i niekoniecznie muszą się na nich znaleźć informacje sprawdzone i wiarygodne.

Oprócz niewielkiej liczby wartościowych merytorycznie stron, w Internecie przeważają zbędne dane. Mówi się, że Internet jest obecnie wielkim bitowym śmietniskiem. Korzystając z jego zasobów narażeni jesteśmy na stratę dużej ilości czasu na selekcję pozyskanych informacji. Czy są jakieś sposoby na uniknięcie tego problemu? Dla usprawnienia pracy w Internecie stworzono szereg narzędzi w postaci skryptów i programów, przeczesujących na każde żądanie wiele gigabajtów informacji i wyświetlających tylko interesujące nas dane lub znacznie zawężające obszar poszukiwań. Selekcja informacji medycznej w Internecie składa się z 2 etapów.

W pierwszym etapie selekcji wykorzystuje się informatyczne narzędzia przesiewu informacji, takie jak:

- wyszukiwarki internetowe, np.
– Google(http://www.google. com),
– All the Web (http://www.alltheweb.com),
– Lycos (http://www.lycos.com),
...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.