ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
1/2009
vol. 12
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Jak można bezpiecznie leczyć chorych najstarszych, obciążonych licznymi współistniejącymi chorobami, u których stwierdzono ciężką stenozę zastawki aortalnej?

Roman Przybylski
,
Krzysztof Wilczek
,
Marian Zembala
,
Paweł Nadziakiewicz
,
Tomasz Niklewski
,
Marcin Krasoń
,
Piotr Chodór
,
Jacek Kusa
,
Jan Głowacki
,
Jerzy Foremny
,
Mariusz Gąsior
,
Jacek Białkowski
,
Zbigniew Kalarus
,
Lech Poloński

Przew Lek 2009; 1: 53-57
Data publikacji online: 2009/03/18
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Wstęp


Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, w tym także w Polsce, systematycznie wzrasta liczba chorych w starszym wieku z objawową wadą aortalną, wymagających leczenia operacyjnego. Wśród chorych starszych, zwłaszcza po 75. roku życia, z ciasną stenozą aortalną, często występuje wiele istotnych obciążeń i chorób współistniejących, takich jak: wieloletnia nefropatia cukrzycowa, upośledzenie wydolności płuc dużego stopnia, przebyte udary mózgowe, zaawansowana miażdżyca tętnic mózgowych, szyjnych, wieńcowych i obwodowych oraz przebyte choroby nowotworowe. Troska o poprawę wyników leczenia u chorych najtrudniejszych spowodowała podjęcie wspólnych działań i opracowanie przez kardiochirurgów i kardiologów nowych sposobów leczenia z wykorzystaniem nowych przezcewnikowych, mało inwazyjnych technik implantacji biologicznych zastawek aortalnych zarówno z dostępu przez koniuszek serca, jak i tętnicę udową. Przezcewnikowe wszczepianie zastawki aortalnej (transcatheter aortic valve implantation – TAVI) stosowane jest obecnie z wykorzystaniem dwóch dostępów: a) wstecznego (retrograde) – przez tętnicę udową, b) z przodu (anterograde) – przez koniuszek lewej komory. Wskazania do zastosowania metody przezcewnikowej zostały szczegółowo opisane w czasopismach zagranicznych [1–3], dostępne są także w polskim piśmiennictwie medycznym [4, 5].

Kwalifikacja chorych do zabiegów przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej

Do zabiegów TAVI kwalifikuje się obecnie chorych objawowych ze zwężeniem lub dominującym zwężeniem zastawki aortalnej, z równomiernie rozmieszczonymi zwapnieniami pierścienia aortalnego. Wielkość pierścienia zastawki musi się mieścić w granicach wyznaczonych charakterystyką wszczepianej protezy. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza zespół, w skład którego wchodzą: • kardiochirurg doświadczony w operacjach zastawkowych u chorych zwiększonego ryzyka, • kardiolog interwencyjny, • kardiolog echokardiografista (doświadczenie w badaniach techniką przezprzełykową i pożądane doświadczenie w badaniach techniką śródsercową), • anestezjolog, • radiolog, • chirurg naczyniowy. Zespół kwalifikujący musi uwzględnić wiele okoliczności stanowiących o tym, czy chory jest dobrym kandydatem, tj. czy spełnia kryteria włączenia go do zabiegów przezcewnikowych, oraz czy nie zachodzą okoliczności wykluczające go z takiego leczenia. Pewne wytyczne...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.