ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
5/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Jak ukształtował się rynek systemów bilingowych w energetyce

Edmund Łobocki

Data publikacji online: 2003/10/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Jak ukształtował się rynek systemów billingowych w energetyce




Rok 2003 przynosi pierwszą zasadniczą zmianę w strukturze elektroenergetyki dystrybucyjnej – powstaje Grupa Energetyczna ENEA. Przygotowania do przeprowadzenia podobnych procesów konsolidacyjnych toczą się obecnie w pozostałych spółkach dystrybucyjnych (z pewnymi wyjątkami). Jako że informatyka jest istotnym czynnikiem warunkującym efektywne funkcjonowanie grup energetycznych, chcemy się dzisiaj przyjrzeć, jak wygląda sytuacja z systemami informatycznymi wykorzystywanymi przez spółki dystrybucyjne w obszarze sprzedaży energii elektrycznej, w okresie toczących się procesów konsolidacyjnych.




Grupy energetyczne stoją przed decyzją dotyczącą wyboru jednolitego standardu, dlatego spodziewamy się, że poniższe dane mogą okazać się pomocne w najbliższym czasie przy podejmowaniu istotnych decyzji.
Systemy informatyczne wspomagające sprzedaż energii elektrycznej dawniej przeważnie nazywane zbyt lub handel, z różnymi dodatkami nadającymi nazwy rynkowe poszczególnym produktom informatycznym, dzisiaj określa się ogólnie jako systemy billingowe. Standardowa funkcjonalność systemu billingowego zawiera na ogół następujące moduły:
- informacje o kliencie, umowy,
- gospodarka urządzeniami pomiarowymi,
- obsługa techniczna – polecenia pracy,
- taryfy, obsługa cenników, kalkulacja cen,
- odczyty,
- rozliczenie,
- rozrachunki,
- windykacja,
- reklamacje.



Obecnie na rynku funkcjonuje ponad dziesięć systemów billingowych różnych dostawców. Różnorodność ta znajduje swoje odbicie w sytuacji, z którą do czynienia mają grupy energetyczne. Z przyczyn racjonalnych każda z grup będzie dążyła do zbudowania z czasem scentralizowanego systemu billingowego, obsługującego całą grupę. Oprócz dokonania wyboru jednej z dostępnych aplikacji konieczne jest rozwiązanie problemu migracji danych z systemów dotychczas używanych do nowego systemu oraz zapewnienie właściwej wydajności systemu scentralizowanego. W niektórych przypadkach istotnym problemem może być także uruchomienie odpowiedniego do potrzeb systemu billingowego systemu telekomunikacyjnego, obsługującego pracę systemów scentralizowanych.
U progu konsolidacji energetyka dystrybucyjna składała się z 33 zakładów energetycznych. Obecnie 2 zakłady zostały...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.