ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
5/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Konkurencyjny rynek energii i segment giełdowy

Data publikacji online: 2004/04/06
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Konkurencyjny rynek energii i segment giełdowy



Podstawowe zagadnienia dotyczące konkurencyjnego rynku energii i segmentu giełdowego, wyjaśnia Grzegorz Onichimowski - prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii S.A.




Wokół Energetyki: Jakie jest znaczenie giełdy dla konkurencyjnego rynku energii?



Grzegorz Onichimowski: Zasadnicze. Giełda jest niezwykle istotnym jego segmentem, który -; dzięki centralizacji podaży i popytu -; jest zapewne nie tylko w mojej ocenie najlepszym miejscem do kojarzenia ofert sprzedającego i kupującego energię elektryczną.




WE: Kto może dokonywać transakcji na Giełdzie Energii?



G.O.: Wszyscy producenci energii, zakłady energetyczne oraz elektrociepłownie. Cała sytuacja z dostępem do obrotu jest jednak dosyć skomplikowana, bowiem mamy do czynienia z pewną sprzecznością od strony prawnej i strony faktycznej. Od strony prawnej może to robić każdy podmiot, który posiada koncesję na obrót energią elektryczną. Natomiast w rzeczywistości tak nie jest. Pewne regulacje ustalone, np. przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, nie dopuszczają do zawierania transakcji na giełdzie przez spółki obrotu. Szczerze mówiąc, trudno znaleźć powód, jaki wyklucza te przedsiębiorstwa z udziału w transakcjach giełdowych. Na innych rynkach takie firmy pełnią ważną rolę i są jednymi z najaktywniejszych graczy.
Jakiś czas temu brałem udział w kongresie spółek obrotu w Berlinie. Wiele firm handlowych działających ponad siecią we wszystkich krajach UE, zwróciło się do mnie z propozycją przystąpienia do polskiej giełdy z racji akcesji Polski do UE. My, jako giełda, znaleźliśmy się w niezręcznej sytuacji, gdyż firmy te nawet po wypełnieniu wszystkich warunków i zobowiązań zapisanych w polskim prawie, wciąż nie będą mogły przystąpić do rynku spotowego. Mam nadzieję, że w momencie przystąpienia naszego kraju do UE, wszystkie dotychczasowe problemy będą rozwiązane i na pewno firmy te będą mogły uczestniczyć w naszym rynku.



WE: Jakimi instrumentami można handlować na rynku i czy Giełda Energii jest płynna?



G.O.: Z całą pewnością możemy powiedzieć, że rynek giełdowy jest rynkiem płynnym. Codziennie przepływa przez nas od 5 do 10 tys. MWh. Pozornie udział w całym rynku jest mały i wynosi ok. 3 proc....


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.