ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
4/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Kryterium wiarygodności

Wojciech Niedziela

Data publikacji online: 2003/08/21
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Kryterium Wiarygodności



Wojciech Niedziela


Zważywszy, że większość energii elektrycznej produkuje się w Polsce spalając węgiel kamienny i brunatny, trudno dziś jednoznacznie ocenić, czy istnieje u nas branża przemysłowa, która w ostatnich latach zrobiła więcej dla ochrony naturalnego środowiska człowieka niż elektroenergetyka i to zarówno w procesie wytwarzania energii elektrycznej, jak i jej dystrybucji.



Jak wynika z przekazanego ostatnio Ministerstwu Środowiska raportu OECD, organizacji skupiającej państwa najwyżej rozwinięte gospodarczo, w latach 1990–2000 wzrost produktu krajowego brutto w Polsce wyniósł 43 proc. W tym samym okresie zmniejszyła się o 53 proc. emisja dwutlenku siarki do atmosfery, a tlenków azotu wyemitowano o 35 proc. mniej.
Zaczynający się komplementami pod adresem Polski raport OECD wykazuje jednak, że odniesione dotychczas sukcesy są dopiero początkiem drogi do osiągnięcia europejskiego poziomu, zwłaszcza w dziedzinie odzysku odpadów, recyklingu, oczyszczania ścieków czy ochrony wód przybrzeżnych. W tej sytuacji warto przypomnieć inicjatywy i działania sektora elektroenergetycznego, podejmowane na rzecz ochrony środowiska na bardzo wielu płaszczyznach i z dużą dalekowzrocznością.
Prowadzona od lat modernizacja sektora wytwarzania, bardzo kosztowna, ale konieczna, wobec braku dostatecznej ilości innych rodzimych nośników energii elektrycznej sprawiła, że znaczna część elektrowni i elektrociepłowni spełnia już ostre wymagania norm ochrony środowiska i z grupy największych trucicieli przesunęła się do kategorii określanej mianem przyjaznych środowisku.


Niższa niska emisja


Przy zmniejszeniu szkodliwego oddziaływania przemysłu na środowisko naturalne, na pierwszy plan walki o jego poprawę wysunął się problem eliminacji niskiej emisji. Zanieczyszczenia pochodzące z niedoskonałych palenisk domowych (spala się w nich często niebezpieczne odpady i niskogatunkowe węgle) są źródłem emisji do atmosfery groźnych spalin: tlenku siarki, tlenków azotu, związków fluoru, metali ciężkich. Niezwykle niebezpieczne dla zdrowia ludzi są również emitowane w dużych ilościach pyły i smołowe aerozole o właściwościach kancerogennych.
Wśród wielu form działalności na rzecz poprawy i ochrony środowiska naturalnego Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, skupiające...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.