ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
10/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Lekarz w Internecie

Andrzej Gomuła

Przew Lek 2001, 4, 10, 112-115
Data publikacji online: 2003/11/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Od kilku już lat Internet stanowi klucz do świata wymiany informacji. Nie jest to ani nowe urządzenie, ani nowy program komputerowy. Mówiąc Internet, trzeba mieć na myśli kombinację komputerów połączonych w sieć, ludzi, którzy ich używają, programów służących do uzyskiwania informacji i samą informację. Z usług Internetu korzysta codziennie ponad 30 mln ludzi.








Omawiany system jest zdecentralizowany, nikt nim nie kieruje, nikt nie jest jego właścicielem. Komputery w sieci dzielą się jedynie na serwery i tzw. klientów. Serwer jest komputerem wykonującym usługi na rzecz innego komputera, a klient – komputerem, który prosi o usługę. Należy podkreślić, że przyłączenie komputera do tej rozległej sieci daje mu wartość niewspółmiernie większą od tej, jaką miałby w odosobnieniu.

Środowisko lekarskie jest szczególnym adresatem usług internetowych. Lista możliwych zastosowań Internetu w medycynie obejmuje m.in.: serwery WWW, elektroniczne publikacje, sieciowe konferencje medyczne, multimedialne bazy danych medycznych. Aby nie pozostać w tyle, polscy lekarze muszą obecnie przejść z etapu eksperymentowania do codziennych zastosowań mediów cyfrowych. Dokonane rewolucje przekonują, że wszyscy, którzy byli obojętni wobec zachodzących przemian, zostali zepchnięci na margines.

System WWW (ang. World Wide Web – Pajęczyna Oplatająca Świat) pojawił się w marcu 1989 r. Prawdziwa eksplozja jego popularności nastąpiła po upowszechnieniu się tzw. przeglądarek WWW, działających w trybie graficznym z wykorzystaniem multimediów. W roku 1993 system ten miał zaledwie ok. 50 serwerów. W ciągu 18 mies. ich liczba wzrosła o 3 tys. proc., zaś w ciągu ostatnich kilku lat urosła do milionów. O popularności WWW zadecydowało wiele elementów. Jednym z nich jest fakt, że Internet wykorzystuje wszystkie zalety systemu Windows. Programy można obsłużyć korzystając zarówno z klawiatury, jak i używając myszy. Możliwy jest też wybór sposobu wyświetlania na ekranie oraz definiowanie czcionek. Kopie dokumentów tekstowych i graficznych można załadować do swojego komputera i korzystać z nich bez aktywnego połączenia z siecią. Ponadto można używać interakcyjnych formularzy z polami do gromadzenia danych oraz prezentować grafikę, dźwięk lub filmy.

Najistotniejszą częścią WWW są takie elementy, jak: serwery, strony, łącza. Poniżej podaję najczęściej spotykane...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.