ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
4/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty: - jak stosować, jak doradzać pacjentowi

Józef Meszaros

Przew Lek 2001, 4, 4, 76-87
Data publikacji online: 2003/09/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Leki przeciwbólowe stanowią jedną z najczęściej wykorzystywanych grup farmakologicznych, są też niezmiernie często stosowane w samoleczeniu. Walka z bólem jest naczelnym zadaniem medycyny, dlatego też leki te z natury rzeczy stanowią jej podstawowe narzędzie i powinny być dostępne dla chorego.






Leki przeciwbólowe mogą jednak powodować wiele działań niepożądanych. Ujawnia się to zwłaszcza w przypadku stosowania zbyt wysokich dawek lub stosunkowo często występującego nadużywania, zwłaszcza gdy przyczyna długotrwałych dolegliwości bólowych nie jest leczona w sposób prawidłowy, a chory stara się zlikwidować ból systematycznie przyjmując leki przeciwbólowe. Reakcje te, zwłaszcza w przypadku długotrwałego nadużywania mogą mieć poważny charakter. Mimo że leki kwalifikowane do sprzedaży bez recepty zwykle wyróżniają się bezpieczeństwem stosowania, nie oznacza to jednak, że przyjmowane niezgodnie z zaleceniami nie mogą powodować zagrożenia.

Leki przeciwbólowe różnią się między sobą skutecznością, przydatnością w bólach różnego rodzaju, działaniami niepożądanymi, a powodowane przez nie zagrożenia mogą mieć różne nasilenie zależnie od wielu czynników osobniczych. Mimo że leki dostępne w sprzedaży odręcznej chory kupuje sam, to lekarz jest obowiązany pomóc mu w wyborze najwłaściwszego preparatu i ostrzec go przed możliwymi działaniami niepożądanymi lub przeciwwskazaniami.

Na rynku krajowym dostępne są w sprzedaży bez recepty bardzo liczne preparaty o działaniu przeciwbólowym, chociaż liczba związków, z których składają się te leki, jest niewielka. Wielka liczba preparatów firmowych nie ułatwia orientacji co do ich działania, przydatności i bezpieczeństwa. Do tego wartość terapeutyczna tych leków jest zróżnicowana, choć w ostatnim czasie niektóre leki o wątpliwej wartości lub niepewnym bezpieczeństwie znikły z list produktów dostępnych w sprzedaży odręcznej. Należą tu m.in. takie leki, jak dostępne przez wiele lat bez recepty złożone preparaty, zawierające lek przeciwbólowy i nasenny (typu Pabialginy lub Veramidu), a także leki zawierające propyfenazon lub metamizol, których status nie jest na tyle pewny by dopuścić je do sprzedaży odręcznej. Obecność różnych leków o nieudowodnionej skuteczności lub bezpieczeństwie, zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach sprawia, że leki przeciwbólowe stanowią chyba najbardziej zaśmieconą część rynku farmaceutycznego, co...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.