ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
3/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

List z Urzędu Regulacji Energetyki

Data publikacji online: 2003/07/07
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Szanowny Panie Redaktorze,




W numerze 2 (12) dwumiesięcznika Wokół Energetyki (kwiecień 2003 r.) opublikowany został felieton quasi-polityczny doc. Ignacego Kaliszewskiego pt. Rozważania nad rachunkiem za energię. Ponieważ autor zawarł w nim wiele kontrowersyjnych stwierdzeń dotyczących zaopatrywania drobnych odbiorców finalnych w energię i inne media, a sam artykuł zawiera istotne problemy, które żywotnie powinny interesować zarówno odbiorców, jak i przedsiębiorstwa energetyczne, pozwalam sobie przesłać komentarz do poglądów zamieszczonych w tym felietonie.




Niejednokrotnie, na łamach wielu czasopism branżowych, wyjaśniane już były zasady kształtowania cen i stawek opłat za pobraną energię elektryczną, które to zasady określają przepisy rozporządzenia ministra gospodarki z 14 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz zasad rozliczeń w obrocie energią elektryczną (DzU z 2001 r. Nr l, poz. 7). Nadal jednak daje się zauważyć brak wiedzy w tym zakresie, często też przy analizowaniu i interpretowaniu otrzymanych rachunków za energię elektryczną wyciągane są błędne wnioski. Warto więc w tym miejscu jeszcze raz, szczegółowo, przybliżyć problematykę taryfowania przedsiębiorstw energetycznych.



Na podstawie §7 ust. 2 i 3 oraz §17 przywołanego wyżej rozporządzenia ministra gospodarki, do obligatoryjnych elementów, na podstawie których ustalane są opłaty za dostawę energii elektrycznej, należą:

· ceny energii odzwierciedlające pozyskanie tej energii,

· składnik stały stawki sieciowej opłaty przesyłowej – rekompensujący przedsiębiorstwu energetycznemu ponoszone przez nie koszty eksploatacji sieci oraz jej odtworzenia, modernizacji i rozwoju, koszty stałe przesyłania energii sieciami innych napięć i sieciami innych przedsiębiorstw sieciowych, a także koszty wynikające z nakładów na budowę nowych odcinków sieci służących przyłączaniu nowych odbiorców z wyłączeniem kosztów, o których mowa w art. 7 ust. 6 ustawy – Prawo energetyczne (DzU z 1997 r. Nr 54, poz. 348 z późn. zm.),

· składnik zmienny stawki sieciowej opłaty przesyłowej – rekompensujący koszty zakupu energii w ilości niezbędnej do pokrycia różnicy bilansowej oraz koszty stałe, w części nieuwzględnionej w składniku stałym stawki opłaty przesyłowej w związku z...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.