ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
5/2002
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Medyczne bazy danych

Paweł Kawalec

Przew Lek, 2002, 5, 5, 107-112
Data publikacji online: 2003/08/11
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


W ciągu ostatnich 20 lat dokonał się znaczny postęp wiedzy. Każdego roku w tysiącach różnojęzycznych czasopism na całym świecie publikowane są ogromne ilości nowych danych, wyniki setek tysięcy doświadczeń i analiz, dotyczących praktycznie wszystkich obszarów nauki. Jednym z głównych zadań dynamicznie rozwijającej się informatyki jest gromadzenie, systematyzowanie i sprawne wyszukiwanie żądanych informacji w internetowych bazach danych. Zastosowanie nowoczesnej techniki objęło praktycznie wszystkie dziedziny życia, nie wyłączając nauk medycznych i farmaceutycznych. Każdy klinicysta czy naukowiec może niemalże na bieżąco śledzić rozwój wybranej dziedziny medycyny, warunkiem jest jednak umiejętność obsługi odpowiednich baz danych. Rozwój lokalnych sieci komputerowych, pojawienie się Internetu, a z drugiej strony powstanie ośrodków informatycznych gromadzących gigabajty danych umożliwiło szybkie i tanie zdobywanie aktualnej informacji medycznej.






Większość internetowych baz danych to instytucje komercyjne; dostęp do nich wymaga autoryzacji, a korzystanie – odpowiedniej opłaty. Najczęściej można ją uiścić za pośrednictwem Internetu przy użyciu karty kredytowej. Największe medyczne bazy danych dostarczają jedynie streszczenia szukanych doniesień oraz ich dokładne dane bibliograficzne; odpowiedni link umieszczony na stronie abstraktu umożliwia przełączenie do strony internetowej providera, dostarczającego pełny tekst doniesienia. Artykuły najczęściej przesyłane są faksem na żądany numer, natomiast opłata za kilkustronicową pracę wynosi niekiedy nawet kilkanaście dolarów.
Zasoby najbardziej znanej medycznej bazy danych Medline obejmują publikacje od roku 1966 do chwili obecnej. Zawiera ona ok. 9 mln rekordów bibliotecznych (70 proc. z nich to abstrakty indeksowanych prac) dostarczanych z ok. 3 600 czasopism oraz wybór monografii z kongresów i sympozjów naukowych. Około 52 proc. rekordów pochodzi z czasopism wydawanych w USA, a 86 proc. to doniesienie opublikowane w języku angielskim. Medline gromadzi prace ze wszystkich dziedzin związanych z medycyną oraz naukami biomedycznymi (biologia, fizyka, chemia). Jest ona aktualizowana raz w tygodniu, kiedy to zostaje dodanych średnio ok. 8 tys. pozycji bibliograficznych, co daje łącznie w ciągu roku ok. 500 tys. nowych rekordów. W Polsce dostęp do bazy Medline jest możliwy dla instytucji akademickich i badawczych, m. in. za...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.