Minister-lekarz nadal jest lekarzem?

Udostępnij:
Czy minister zdrowia i wiceministrowie prowadzą działalność lekarską, aby nie stracić prawa do wykonywania zawodu? Takiej działalności aktualnie nie prowadzą Beata Małecka-Libera, Igor Radziewicz-Winnicki, Piotr Warczyński, a także Bartosz Arłukowicz. Czy nadal są i pozostaną lekarzami?
Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty wyjaśnia kwestie związane z urzędnikami państwowymi, którzy są lekarzami, a z racji wykonywanych obowiązków nie prowadzą praktyk lekarskich. Takimi są pracownicy Ministerstwa Zdrowia.

"Na czym polega wykonywanie zawodu określa art. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich. Wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń określonych w ust. 1, w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych.

Za wykonywanie zawodu lekarza uważa się także prowadzenie przez lekarza prac badawczych w dziedzinie nauk medycznych lub promocji zdrowia, nauczanie zawodu lekarza, kierowanie podmiotem leczniczym, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej lub zatrudnienie w podmiotach zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub urzędach te podmioty obsługujących, w ramach którego wykonuje się czynności związane z przygotowywaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.

Do tej ostatniej kategorii doktryna prawa kwalifikuje prezesa i wiceprezesów NFZ (będących lekarzami) oraz pracowników centrali NFZ i oddziałów wojewódzkich, a także lekarzy – pracowników Ministerstwa Zdrowia oraz innych ministerstw organizujących i nadzorujących opiekę zdrowotną ( MON, Ministerstwo Sprawiedliwości), o ile wykonują czynności związane z przygotowywaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej" - wyjaśnia Milena Kruszewska z biura prasowego NIL.
Tak więc ani minister Arłukowicz, ani inni wymienieni wiceministrowie nie muszą zawieszać działalności, bo przed utratą prawa do wykonywania zawodu chroni ich ustawa. Ale np. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który jest lekarzem, ale z racji stanowiska nie spełnia warunków ustawy, swoją działalność musiał zawiesić. Dlaczego?

Wyjaśnia to inny zapis tej samej ustawy:
Lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, który nie wykonuje go przez okres dłuższy niż 5 lat, a zamierza podjąć jego wykonywanie, ma obowiązek zawiadomienia o tym właściwej okręgowej rady lekarskiej i odbycia przeszkolenia (art. 10 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.