123RF

139,5 mln euro z KPO na leki – a komu to potrzebne?

Udostępnij:

Rząd zrezygnował z 139,5 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy, które miały być przeznaczone na wsparcie produkcji substancji krytycznych dla bezpieczeństwa lekowego.

Problem uzależnienia Europy od pochodzących z Chin API stał się widoczny podczas pandemii COVID-19. To wtedy większość Polaków przekonała się o niedoborze nawet najbardziej podstawowych leków i była zmuszona do przemierzania wielu kilometrów w ich poszukiwaniu. Z tego powodu podjęto decyzję o sprowadzeniu na Stary Kontynent produkcji kluczowych dla bezpieczeństwa lekowego substancji. Zachętą dla firm farmaceutycznych do otwierania produkcji API w kraju miały być środki z Krajowego Planu Odbudowy. W przypadku Polski na ten cel zarezerwowano 139,5 mln euro. W lutym 2021 r. powołano w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Zespół do spraw Aktywnych Substancji Farmaceutycznych. Jego zadaniem było przygotowanie listy leków krytycznych, na których produkcję płynęłyby środki z KPO.

Przedstawienie listy i poprzedzających ją regulacji prawnych było jednym z wymogów koniecznych do wypłacenia pieniędzy.

– Rządzący wycofali się jednak z opracowania listy leków krytycznych, której przedstawienie było warunkiem otrzymania milionów euro z Unii Europejskiej. Pieniądze te miały być przeznaczone na rozwój infrastruktury służącej do wytwarzania w Polsce aktywnych substancji farmaceutycznych (API), niezbędnych do produkcji leków, oraz na zachęty dla firm farmaceutycznych do otwierania linii produkcyjnych w kraju – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Decyzja o rezygnacji ze środków z Krajowego Planu Odbudowy jest podyktowana zbyt krótkimi terminami na ich rozliczenie oraz niezadowoleniem branży ze wskazanej w KPO formy pomocy, tzn. pożyczek zamiast grantów.

Problem w tym, że producenci są zaskoczeni rezygnacją z unijnego wsparcia, a decyzję rządu oceniają jako zaprzepaszczenie szansy na zapewnienie Polakom bezpieczeństwa lekowego.

Przeczytaj także: „RPO o bezpieczeństwie lekowym i wykazie leków krytycznych”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.