ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
4/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Mój wyuczony doktór

Jolanta Lenartowicz

Przew Lek 2000, 4, 123-124
Data publikacji online: 2004/02/06
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Organizatorzy plebiscytu Mój doktór uznali, że wręczenie nagród laureatom warto połączyć z poszerzeniem wiedzy praktycznej, przydatnej w codziennej praktyce lekarza rodzinnego i zaprosić zarówno nagrodzonych, jak i wszystkich chętnych lekarzy rodzinnych na targi Salmed.






Warsztaty Przewodnika Lekarza






Przewodnik Lekarza zorganizował więc, już po raz drugi, specjalne Warsztaty. Wybitni specjaliści z zakresu pediatrii, kardiologii i diabetologii, wskazywali lekarzom rodzinnym najważniejsze sprawy i rozwiązania pomocne w ich codziennej praktyce.

Podczas warsztatów lekarze mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia prof. Andrzeja Cieślińskiego i prof. Zygmunta Sadowskiego w zakresie diagnozowania i leczenia choroby wieńcowej, doc. Jacka Wysockiego w dziedzinie szczepień niezbędnych w praktyce lekarza rodzinnego, prof. Bogny Wierusz-Wysockiej w rozpoznawaniu i monitorowaniu przewlekłych powikłań cukrzycy typu II, a także prof. Henryka Wysockiego, który przybliżył odrębności choroby niedokrwiennej serca u chorych na cukrzycę. Myślę, że dla lekarzy i dla nas pacjentów dobór tematów jest wysoce trafny, ponieważ uwzględnia częste problemy zdrowotny przełomu tysiącleci: choroby serca, cukrzycę, a także choroby zakaźne.

W kuluarach warsztatów o wypowiedzi poprosiliśmy kilku wykładowców.


Prof. Andrzej Cieśliński, kardiolog:
– Pięć milionów chorych na nadciśnienie, dwa miliony osób z chorobą niedokrwienną serca, gromady ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą, że choroba układu krążenia w jakiś sposób już ich dotyka. Wszystko to powoduje, że właściwie nie ma lekarza pierwszego kontaktu, lekarza rodzinnego, który codziennie nie stykałby się z tym kardiologicznym problemem, w różnych oczywiście fazach i nasileniach.
Sytuację utrudnia fakt, że są to chorzy wymagający stałego leczenia. Ich dolegliwości nie są doraźne i jednorazowe. Oni są i będą przywiązani do lekarza rodzinnego. Żeby lekarz poradził sobie z takim wyzwaniem, trzeba go uzbroić i ustawicznie dozbrajać w nowoczesną wiedzę medyczną. Stąd tak olbrzymi nacisk na kształcenie i przekazywanie standardów postępowania. Lekarz rodzinny musi też mieć zapewniony stały i łatwy kontakt ze specjalistą, co zapewni mu możliwość konsultowania z nim bieżącej opieki nad chorym. Ponadto gabinet lekarza rodzinnego jest właściwym miejscem na...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.