ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
8/2005
vol. 8
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nadciśnienie – choroba cywilizacyjna – rozmowa z prof. Krzysztofem Narkiewiczem

Janusz Michalak

Przew Lek 2005; 8: 10-14
Data publikacji online: 2005/11/02
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Jakie ma pan ciśnienie?
Nie mam optymalnego ciśnienia, ale jednak prawidłowe – 128 na osiemdziesiąt kilka.
Pytam o to, bo przed panem wiele pracy. Jakie cele stawia sobie nowo powołany krajowy konsultant ds. hipertensjologii?
Najpierw chcemy stworzyć ogólnopolską sieć ośrodków specjalistycznych. Dotychczas istniała pewna dowolność w nazywaniu placówek, które zajmowały się leczeniem nadciśnienia tętniczego, mianem ośrodków specjalistycznych. Chcemy stworzyć listę kryteriów i wymagań wobec kwalifikacji zatrudnionych tam pracowników oraz wyposażenia przychodni i klinik. Zamierzamy po prostu doprowadzić do sytuacji, w której pacjent po diagnozie lekarza rodzinnego, który uzna, że nie daje sobie rady ze schorzeniem, będzie mógł szybko trafić do ośrodka referencyjnego.
Ilu Polaków wymaga leczenia specjalistycznego?
W kraju mamy 9 mln osób z nadciśnieniem tętniczym i kolejnych 9 mln zagrożonych rozwojem nadciśnienia. Szacuje się, że ok. 10 proc. przypadków to tzw. nadciśnienie wtórne, będące konsekwencją innych chorób, które będzie wymagało poszerzonej diagnostyki. W ten sposób uzyskujemy kilkaset tysięcy chorych, którzy będą wymagali bardziej specjalistycznego leczenia w ośrodkach referencyjnych. Mamy też podobną liczbę chorych z tzw. nadciśnieniem opornym na normalną terapię. To kolejny argument za stworzeniem co najmniej kilkunastu ośrodków hipertensjologicznych.
Jakie będą kryteria powstania ośrodka referencyjnego?
Po pierwsze, duże doświadczenie kliniczne, posiadanie własnych łóżek i własnej przychodni, która zajmuje się nadciśnieniem tętniczym. Niezbędna jest też kadra pracowników doświadczonych w leczeniu chorób wewnętrznych. Na miejscu musi być też kardiolog, neurolog, diabetolog czy nefrolog. Niezbędna jest też kadra specjalistów hipertensjologów, których kształcenie właśnie rozpoczęliśmy. Przygotowaliśmy szczegółowy program edukacyjny, który za jakiś czas pozwoli na otwarcie w każdym województwie przynajmniej jednego ośrodka referencyjnego. Na razie mamy nieco ponad 30 specjalistów, którzy uzyskali specjalizację oraz akredytację dzięki systemowi kształcenia Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
Droga do ośrodka referencyjnego rozpocznie się u lekarza rodzinnego. W jaki sposób będzie on prowadził swoich pacjentów?
Lekarze rodzinni będą mieli usystematyzowany spis ośrodków, których podstawowym szczeblem będą ośrodki powiatowe....


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.