ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
1/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nadciśnienie tętnicze u chorych z otyłością, cukrzycą i hiperlipidemią

Barbara Krupa-Wojciechowska
,
Ewa Semetkowska-Jurkiewicz
,
Tomasz Zdrojewski

Przew Lek 2004, 7, 1, 20-31
Data publikacji online: 2004/02/24
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
W poprzednich artykułach drukowanych na łamach Przewodnika Lekarza pisaliśmy, że dzięki znacznemu postępowi wiedzy w poszczególnych podspecjalnościach dochodzi obecnie do wtórnej integracji, gdyż na skutek coraz lepszej terapii takich chorób jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, ludzie żyją dłużej i w konsekwencji wszystkie te stany doprowadzają do miażdżycy i jej powikłań. Ponieważ często nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hiperlipidemia występują u tego samego chorego równocześnie lub po kolei dołączają się, wymaga to nie tylko intensywnej terapii, ale także nowoczesnej prewencji. Dlatego w niniejszym artykule chcemy się odnieść do takich zagadnień, jak otyłość, cukrzyca – zwłaszcza typu 2, czy hiperlipidemia, podkreślając relacje z terapią nadciśnienia tętniczego.
Rok 2003 był interesujący z kilku ważnych powodów. W kwietniu Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ESH) i Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) opublikowały wspólne wytyczne postępowania w nadciśnieniu tętniczym [1]. W maju ukazał się 7. Raport Narodowego Komitetu (JNC VII), dotyczący wytycznych wykrywania i leczenia nadciśnienia tętniczego w USA [2]. Mniej więcej w tym samym czasie opublikowano zaktualizowane nowe zalecenia opieki nad chorymi na cukrzycę, co jest podsumowaniem najnowszych standardów American Diabetes Association [3]. Ostatnio na łamach Cerebrovascular Diseases w 2003 r. ukazały się aktualne zalecenia European Stroke Initiative odnośnie postępowania w udarze w mózgu [4].



Wszystkie te stanowiska korespondują ze sobą i do razu stały się przedmiotem publikacji i komentarzy także w Polsce, co świadczy o aktualności zagadnienia. Przewodnik Lekarza zwrócił się do nas o napisanie artykułu poglądowego [5]. Było to o tyle zrozumiałe, że zespół Katedry Nadciśnienia i Diabetologii w Gdańsku dokonał w 2002 r. roku kolejnej, wspólnie z Pracownią Badań Społecznych w Sopocie (PBS), oceny epidemiologicznej czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w Polsce NATPOL PLUS [6]. Przyczyniło się to do przygotowania programu zwalczania tych chorób w latach 2003–2005 w Polsce w ramach programu POLKARD, organizowanego pod auspicjami ministra zdrowia, w którym partycypują obecnie nie tylko kardiolodzy i hipertensynolodzy, ale także neurolodzy, diabetolodzy i lekarze rodzinni, co jest naukowo i praktycznie bardzo ważne.


Otyłość a nadciśnienie tętnicze


Już w latach 20....


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.