Specjalizacje, Kategorie, Działy

Najważniejsze nowości i standardy postępowania w dziedzinie hematologii – IX Praktyka Hematologiczna 2022

Udostępnij:
Jakie nowe metody leczenia pojawiły się w przypadku szpiczaka plazmocytowego? Jak powinniśmy postępować podczas terapii ostrych białaczek mieloblastycznych? Jak brzmią nowe zalecenia EBMT dotyczące COVID-19? To tylko część pytań, na które odpowiedzą wykładowcy podczas IX edycji konferencji Praktyka Hematologiczna, która odbędzie się 8 i 9 kwietnia w Warszawie.
Szpiczak plazmocytowy, zwany również szpiczakiem mnogim, jest nowotworem złośliwym układu krwiotwórczego, który wywodzi się z dojrzałych komórek układu odpornościowego, plazmocytów. Nowotwór ten stanowi 10–15 proc. wszystkich nowotworów hematologicznych i jest trzecim pod względem zachorowalności nowotworem układu krwiotwórczego w naszym kraju – co roku jest diagnozowany u mniej więcej 1500 osób. Szacuje się, że w Polsce ok. 10 tys. osób poddaje się terapii z powodu tej choroby.

Dzięki coraz lepszym metodom leczenia, które pojawiły się w ciągu ostatnich dwudziestu lat, znacznie wydłużył się czas przeżycia chorych na szpiczaka plazmocytowego – dawniej były to przeciętnie trzy lata, dziś ponad siedem. Niestety, w Polsce dostęp do nowoczesnych leków wciąż pozostawia wiele do życzenia, choć i tu w ostatnim czasie pojawiły się zmiany na lepsze. O nowych możliwościach leczenia tej choroby opowie podczas konferencji prof. Krzysztof Giannopoulos z Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jednymi z najbardziej agresywnych nowotworów są ostra białaczka limfoblastyczna i ostra białaczka szpikowa. Ta pierwsza (acute lymphoblastic leukemia – ALL) nieleczona zabija w ciągu zaledwie kilku tygodni. Ostra białaczka szpikowa (acute myeloid leukemia – AML), jeśli nie zostanie w porę rozpoznana i właściwie leczona, może doprowadzić do śmierci chorego w dwa, trzy miesiące. Obie choroby mają co najmniej kilkanaście podrodzajów, a każdy z nich często wymaga odmiennego postępowania w ramach terapii.

Ratunkiem dla chorych jest przeszczepienie szpiku, ale zanim to nastąpi, konieczne jest zastosowanie leczenia, które pozwoli im doczekać do przeszczepienia. W przypadku, gdy ze względu na wiek pacjenta i choroby towarzyszące nie można go wykonać, pozostaje chemioterapia i leczenie celowane. W ten sposób życie pacjenta udaje się czasami przedłużyć nawet o wiele lat. Najnowsze zalecenia w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej przedstawi prof. Sebastian Giebel z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, natomiast zalecenia postępowania w ostrych białaczkach mieloblastycznych omówi prof. Jerzy Hołowiecki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podczas konferencji Praktyka Hematologiczna 2022 poruszonych zostanie wiele innych istotnych tematów z dziedziny hematologii, w tym zmieniające się standardy leczenia hemofilii, metody terapii chłoniaków, a także zalecenia w przewlekłej białaczce limfocytowej oraz w zespołach mielodysplastycznych. W trakcie wykładu specjalnego dr hab. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus opowie o doświadczeniach hematologa związanych z pandemią COVID-19.

Zapraszamy do śledzenia programu konferencji, ponieważ wciąż pojawiają się w nim nowe, interesujące i ważne dla hematologów zagadnienia.

PROGRAM I REJESTRACJA
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.