ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
4/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nowa dekada

Ewa Król-Kończewska

Przew Lek 2000, 4, 114-115
Data publikacji online: 2004/02/06
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Z badań przeprowadzonych przez WHO wynika, że choroby kości i stawów stanowią połowę wszystkich przewlekłych chorób u ludzi powyżej 65. roku życia. Z ich powodu cierpi kilkaset milionów ludzi na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia uznała nadchodzące 10-lecie, czyli lata 2000-2010 za dekadę kości i stawów.






Projekt ten zainaugurowano w Genewie 13 stycznia tego roku. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi międzynarodowych organizacji na potrzebę niesienia pomocy osobom cierpiącym z powodu patologii narządu ruchu i podniesienie jakości ich życia. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego to nie tylko problem samych chorych, ale również opieki społecznej.
W zakresie zainteresowań specjalistów biorących udział w Dekadzie Kości i Stawów mieszczą się choroby związane z uszkodzeniami układu kostno-stawowego, m.in. osteoporoza, choroby stawów, zmiany zwyrodnieniowe stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, urazy kończyn, choroby kręgosłupa, schorzenia układu kostno-stawowego u dzieci oraz bóle dolnego odcinka kręgosłupa.

Celem Dekady Kości i Stawów jest zapobieganie powstawaniu osteoporozy oraz leczenie stwierdzonych postaci, aby maksymalnie zmniejszyć liczbę powikłań klinicznych, a w konsekwencji śmiertelność związaną z chorobą. Ponadto ważna jest koordynacja działań specjalistów we wszystkich dziedzinach ochrony zdrowia pod egidą Narodów Zjednoczonych i Światowej Organizacji Zdrowia, pracujących nad zmniejszeniem obciążenia finansowego i społecznego, jakie powodują choroby układu mięśniowo-szkieletowego.
Dodatkowo Dekada Kości i Stawów ma na celu dążenie do coraz lepszych rozwiązań dotyczących zapobiegania i leczenia chorób reumatycznych. Wiąże się to ściśle z pomyślnymi badaniami nad czynnikami etiologicznymi tego schorzenia. Konieczne jest również zwiększenie dostępności metod diagnostycznych, które z pewnością usprawnią wczesne wykrywanie chorób układu mięśniowo-szkieletowego oraz wprowadzenie jak najwcześniejszej rehabilitacji z efektywniejszym wykorzystaniem istniejącego już zaplecza medycznego i sanatoryjnego.
Choroba zwyrodnieniowa stawów została uznana za chorobę cywilizacyjną, dlatego stanowi jeden z najważniejszych problemów opieki zdrowotnej, nie tylko w Polsce. Koszt wstawienia endoprotezy jest ogromny, a czas oczekiwania na nią waha się od 1 roku do 3 lat. Dekada ma usprawnić i poprawić dostępność nowoczesnych metod leczenia zmian zwyrodnieniowych...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.