Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii

Streszczenie

2/2020 vol. 36
Opis przypadku

Nowe dylematy psychofarmakoterapii związane z COVID-19 – opis przypadku

  1. Department of Psychiatry, Pomeranian Medical University in Szczecin
Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii 2020, 36 (2), 149–153
Data publikacji online: 2021/12/06
Pełna treść artykułu

Wstęp

Obecna pandemia wywołana przez koronawi rusa 2 ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS CoV-2) powoduje konieczność podejmowania decyzji terapeutycznych dotyczących jednoczesnego stosowania psychofarmakologii i leków wspomagających eliminację wirusa, szczególnie chlorochiny.

Opis przypadku

U 36-letniej pacjentki, z rozpozna niem schizofrenii paranoidalnej, leczonej klozapiną, zuklopentiksolem i lamotryginą, rozpoznano infekcję SARS-CoV-2. Zgodnie z zaleceniami specjalisty chorób zakaźnych wprowadzono do leczenia azytromycynę i chlorochinę. Monitorowano morfologię, AST, ALT oraz EKG ze względu na potencjalne interakcje lekowe. Nie obserwowano zaburzeń monitorowanych parametrów. Uzyskano wyeliminowanie wirusa.

Opis przypadku

Przy odpowiednim monitorowaniu pacjen- ( ta i zachowaniu ostrożności z powodzeniem połączono leki przeciwpsychotyczne z chlorochiną i azytromycy ną w krótkoterminowej terapii zmian zapalnych płuc ( wiązanych z infekcją SARS-CoV-2.

Udostępnij
without publication fees
without publication fees