ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
1/2011
vol. 14
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nowe trendy w chirurgii naczyniowej

Krzysztof Ziaja
,
Damian Ziaja
,
Grzegorz Biolik
,
Aleksander Czajka

Data publikacji online: 2011/03/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Miażdżyca (arteriosclerosis obliterans – AO), czyli uogólniony i bardzo złożony proces zapalny toczący się w ścianach naczyń tętniczych, jest chorobą dotyczącą całego ludzkiego organizmu. Nie wiadomo, dlaczego jako „choroba objawowa” obejmuje jedynie część populacji.

Lokalizacja AO nie została do końca wyjaśniona. Według autorów niniejszej pracy powodem jest to, że istnieje szereg lobby wśród lekarzy, a szczególnie firm farmaceutycznych, które mając określone wpływy, przedstawiają chorobę jako dotyczącą jedynie serca, mózgu lub naczyń obwodowych. W społeczeństwie brakuje świadomości na temat miażdżycy jako choroby człowieka, a nie jego części. Niezmiernie ciekawym zagadnieniem, wymagającym dalszych badań, szczególnie prowadzonych przez NFZ, jest wzrost częstości występowania zawału serca pomiędzy poniedziałkiem i piątkiem i gwałtowny jej spadek w soboty i niedziele.

Miażdżyca będzie dawała objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN), naczyń wieńcowych i w końcu obwodowych, taka też jest przyjęta kolejność rekonstrukcji drzewa naczyniowego.

Patologia tętnic szyjnych i gałęzi łuku aorty

Według American Heart Associotion on Stroke, ok. 20–30% udarów niedokrwiennych OUN jest spowodowanych oderwanymi fragmentami blaszki miażdżycowej płynącymi wraz z prądem krwi do mózgu i powodującymi udar, kolejne 30% jest wywołane niemiarowością, przyczyna pozostałych to patologia samych naczyń OUN.

W dwu badaniach ACAS (Asymptomatic Carotid Atherosclerosis Study) i NASCET (North American Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial), obejmujących kilkusetosobowe kohorty, w sposób jednoznaczny stwierdzono korzyści dla pacjenta z wykonania operacyjnej rekonstrukcji zwężonej tętnicy szyjnej wewnętrznej w stosunku do grupy pacjentów leczonych zachowawczo. W tym samym czasie liczni neurolodzy zadawali pytanie, czy u chorego niemającego objawów z przypadkowo wykrytym zwężeniem może zachodzić konieczność interwencji chirurgicznej, zawsze związanej z ryzykiem wystąpienia powikłań, w tym zgonu i udaru mózgu. Pytaniem zawsze aktualnym pozostaje, czy można odnieść wynik końcowy kontrolowanego badania z bardzo precyzyjnie określonymi kryteriami wejścia i wykluczenia do całej populacji chorych albo niemających objawów pacjentów.

W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił bardzo dynamiczny rozwój metod endowaskularnego leczenia zwężeń na­czyń tętniczych, w tym zwężeń tętnic szyjnych wewnętrznych.

O ile...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.