ISSN: 000-1323
Problemy Lekarskie/Medical Problems
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
3/2006
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nowotwory złośliwe u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek

Antoni Sydor
,
Lilla Czapkowicz-Gryszkiewicz
,
J. Didkowska
,
Władysław Sułowicz
,
Ryszard Gellert

Problemy Lekarskie 2006; 45, 3: 159–160
Data publikacji online: 2006/09/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Wstęp: Zachorowalność i umieralność z powodu nowotworów złośliwych w Polsce w ostatnich kilkunastu latach systematycznie wzrasta. Wiele danych wskazuje na to, że u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek, a szczególnie u chorych dializowanych, istnieje zwiększone ryzyko kancerogenezy. Nagromadzenie toksyn mocznicowych w niewydolności nerek wywołuje stan immunosupresji. W populacji tych chorych stwierdza się m.in.: zaburzenia reparacji DNA, osłabioną zdolność do usuwania wirusów, toksyn i innych potencjalnych kancerogenów, a także zmniejszony potencjał antyoksydacyjny, zwiększoną skłonność do zakażeń, szczególnie wirusowych. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi zachorowaniom na nowotwory złośliwe u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek mogą być: przewlekły stan zapalny, niedożywienie, leczenie immunosupresyjne lub lekami cytostatycznymi, niektóre choroby nerek, np. wielotorbielowatość, nefropatia analgetyczna.
Cel pracy: Zbadanie zachorowalności i struktury nowotworów złośliwych u chorych dializowanych w Polsce oraz ocena ryzyka zachorowania w porównaniu z populacją ogólną.
Metody: Podstawą analizy były indywidualne dane chorych zawarte w opracowanej ankiecie, którą wysłano w 2002 i 2003 r. do wszystkich ośrodków dializ w Polsce. Obserwację zgłoszonych do badania chorych prowadzono do 2006r. Z analizy wyłączono chorych, których dane były niekompletne lub nieprawidłowe. Wszystkie nowotwory były kodowane zgodnie z ICD10. Za nowotwór stwierdzony po dializie uznano taki, który rozpoznano co najmniej 1 mies. od chwili rozpoczęcia dializoterapii.
Wyniki: Zebrano dane dotyczące 5648 chorych (2452 kobiet i 3196 mężczyzn), przewlekle hemodializowanych 5260 (93%) i dializowanych otrzewnowo 388 (7%) w 101 ośrodkach dializ w różnych regionach Polski. Wiek chorych wahał się od 1 do 93 lat (średnio 54), a średni czas dializowania wynosił 3,6 lat.
Ogółem stwierdzono 601 nowotworów złośliwych (10,6%) u 535 badanych (9,5%), w tym 323 nowotwory (5,7%) u 299 pacjentów przed rozpoczęciem dializoterapii oraz 278 nowotworów (4,9%) u 236 chorych w okresie dializoterapii. U 64 badanych rozpoznano po 2 nowotwory złośliwe, a u 2 badanych – po 3. Strukturę nowotworów u kobiet i mężczyzn przedstawiono w tab. I.
Wnioski: Nowotwory złośliwe stwierdzono u 9,5% badanych. Najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym w okresie dializoterapii u kobiet był rak sutka i nerki, natomiast u mężczyzn rak nerki i płuca.


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.