ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
4/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nowy układ odpopielania Elektrowni Pątnów

Ryszard Słowiński

Data publikacji online: 2003/08/21
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Nowy układ odpopielania Elektrowni Pątnów


Ryszard Słowiński



W połowie lipca br. w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów--Konin SA zakończono montaż i rozpoczęto próbny rozruch jednej z największych i najbardziej kapitałochłonnych inwestycji. Do końca roku potrwają jeszcze prace wykończeniowe i uzupełniające, ale już teraz instalacja odbiera produkty powstające po spalaniu węgla brunatnego z dwóch kotłów energetycznych. W przyszłym roku instalacja odbierać będzie popiół z dwóch kolejnych kotłów, a końcowym etapem realizacji inwestycji będzie jej połączenie z budowanym aktualnie w Elektrowni Pątnów II blokiem energetycznym o mocy 460 MW.


Wybudowana instalacja odpopielania na wyrobisko górnicze odkrywki Północ rozpoczyna się na poziomie lejów elektrofiltrów bloków 1 i 2. Medium transportowym popiołu na trasie od elektrofiltrów do żelbetowych zbiorników retencyjnych jest powietrze. Popiół w stanie suchym trafia poprzez zbiorniki naporowe do rurociągów, które biegną na estakadzie do zbiorników retencyjnych i wytwórni suspensji. Wspomniane rurociągi to rurociągi TURBOFLOW – składa się z zewnętrznej rury transportowej oraz zamocowanej w nim rury wtórnej, małej średnicy, wyposażonej w wycięcia z kryzami, którą płynie powietrze powodując turbulentny przepływ mieszanki popiołowo-powietrznej. Aby układ poprawnie działał, konieczne było wybudowanie nowoczesnej sprężarkowni pod elektrofiltrem bloku nr 1 i samodzielnej sprężarkowni przy zbiornikach retencyjnych.
Popiół trafia, w zależności od potrzeb, do dwóch zbiorników retencyjnych o pojemności 7 000 m3 każdy lub może być transportowany bezpośrednio do zbiornika nad wytwórnią suspensji. Zbiorniki retencyjne wyposażone są w instalację aeracji den, tj. instalację zapewniającą poprawny spływ zmagazynowanego popiołu.
Instalacja dna każdego ze zbiorników posiada własny układ zasilania w sprężone powietrze, którego podstawowym elementem jest dmuchawa. Dmuchawy te spięte są kolektorem i każda z nich może współpracować z instalacją drugiego zbiornika. Dmuchawy zasilają również instalację rozładunku zbiorników do cystern. Zainstalowany układ pozwala na bezpośredni załadunek wagonów i samochodów.
Popiół ze zbiorników trafia obecnie do wytwórni suspensji. Wytwarzanie suspensji obejmuje cały układ służący do ciągłego mieszania popiołu, ewentualnie żużla i gipsu z wodą tak, aby produktem końcowym była...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.