ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
1/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nudności i wymioty w zaawansowanej chorobie nowotworowej - zasady postępowania

Jacek Łuczak
,
Wojciech Leppert

Przew Lek 2000, 1, 31-41
Data publikacji online: 2003/11/28
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Nudności i wymioty występują u około 40-70 proc. chorych w zaawansowanej chorobie nowotworowej. Przegląd piśmiennictwa wskazuje na częste niepowodzenia terapeutyczne, wynikające z niewłaściwie dobranego sposobu leczenia. W przeciwieństwie do bólu nowotworowego, dotychczas nie zostały opracowane ogólnie przyjęte i szeroko rozpowszechnione zasady postępowania dotyczące leczenia nudności i wymiotów.





Zasady postępowania w leczeniu nudności i wymiotów powinny opierać się na:


- dokładnym poznaniu patogenezy nudności i wymiotów,

- zrozumieniu zasad działania poszczególnych sposobów leczenia,

- prowadzeniu dokładnej oceny klinicznej w celu ustalenia przyczyn oraz patomechanizmu nudności i wymiotów,

- potwierdzeniu skuteczności leczenia poprzez prowadzenie systematycznej oceny i dobrze zaplanowane badania naukowe.

Niniejsze opracowanie stanowi zarówno próbę podsumowania zasad postępowania, opartych na wiedzy dotyczącej nudności i wymiotów, co do których istnieje powszechna zgoda, jak również omawia zagadnienia kontrowersyjne lub niezupełnie poznane.


Nudności to nieprzyjemne uczucie potrzeby zwymiotowania, często z towarzyszącymi objawami zmian wywołanych przez układ nerwowy autonomiczny: bladość powłok skórnych, zimny pot, ślinotok, tachykardia i biegunka.


Odruchy wymiotne to rytmiczne, męczące, spazmatyczne ruchy przepony i mięśni brzucha, pojawiające się obok nudności i często prowadzące do występowania wymiotów.


Wymioty to gwałtowne wyrzucenie zawartości żołądka przez usta lub nos, przy znacznej objętości. Stanowią one złożony proces odruchów, który obejmuje skoordynowane działanie przewodu pokarmowego, przepony i mięśni brzucha.
Nudności są wywoływane przez układ nerwowy autonomiczny. Odruchy wymiotne i wymioty są przewodzone poprzez nerwy somatyczne. Atonia żołądka, zwieracza dolnego przełyku i odźwiernika związane są z perystaltyką wsteczną. Proces wyrzucenia wymiocin na zewnątrz jest spowodowany przede wszystkim przez główne i pomocnicze mięśnie oddechowe w znacznym stopniu przy użyciu mięśni jamy brzusznej.



Uwagi:

- nudności i wymioty należą do częstych objawów zaawansowanej choroby nowotworowej, ale – w przeciwieństwie do bólu – brakuje wobec nich powszechnie akceptowanych zasad...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.