ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
5/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

O przyszłości energetycznej

Jacek Malko

Data publikacji online: 2003/10/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
O przyszłości energetycznej




Prognozowanie jest rzeczą trudną, zwłaszcza jeżeli dotyczy przyszłości.
Y. Barre

Zasadnicze zmiany, jakim podlega sektor energii w wymiarze lokalnym i globalnym, nakazują ze szczególną uwagą śledzić opinie o tendencjach, determinujących przyszłość tego niezmiernie ważnego obszaru infrastruktury gospodarczo-społecznej. Okazją do niniejszych rozważań są inicjatywy, podjęte pod egidą Komisji Europejskiej, amerykańskiego stowarzyszenia naukowo-technicznego IEEE oraz Międzynarodowej Rady Wielkich Systemów Elektroenergetycznych. Odmienny zakres i charakter tych inicjatyw stwarza interesujące pole porównań wizji energetyki najbliższych lat.


Wizja europejska

W ramach V Programu Ramowego Komisji Europejskiej realizowany jest projekt UE 25 Technologiczna i społeczna wizja przyszłości energetyki europejskiej [1–4]. Jako metodę, przydatną dla opiniowania wizji rozwoju technologii energetycznych w Europie, przyjęto tzw. metodę delficką, opartą na uzgadnianiu stanowisk niezależnych ekspertów. Początków tej metody poszukiwać można w opracowaniach korporacji RAND (O. Helmer, T.G. Gordon) dla potrzeb Departamentu Obrony USA [5], a obecnie jej zastosowanie obejmuje średnio- i długoterminowe (na ogół 5÷30 lat) prognozy rozwoju technologii. Stanowiska ekspertów uzgadniane są w trybie ankietowania; wyniki podają najbardziej prawdopodobny rok realizacji i rozrzut opinii. Następnie eksperci powiadomieni są o tych wynikach i proszeni o ponowne podanie swych opinii, przy czym autorzy prognoz odbiegających znacząco od średniej proszeni są o uzasadnienie stanowiska. Druga tura ankietowania kształtuje zatem opinie również w oparciu o znajomość poglądów innych ekspertów, uczestniczących w badaniu. Na ogół dostateczną jednoznaczność stanowisk uzyskuje się po dwóch cyklach ankietowania. Możliwe jest również rozszerzenie zakresu ankiety o zapytanie o hipotezy własne i rok ich realizacji. Szersze informacje na temat metody delfickiej znajdzie czytelnik w [6].



Projekt europejski o akronimie EurEnDel (European Energy Delphi) angażuje ok. 3 tys. ekspertów z krajów UE i akcesyjnych, zaproszonych do wyrażenia opinii o technologiach, które będą kształtować przyszłość energetyczną Europy...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.