Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
1/2012
vol. 15
 
Share:
Share:
abstract:

Objawowe bóle głowy

Wojciech Kozubski

Online publish date: 2012/06/25
View full text Get citation
 
Ból głowy jest najczęstszą dolegliwością człowieka i może być spowodowany wieloma przyczynami. Niejednokrotnie stanowi objaw określonej choroby lub zespołu objawowego i wtedy jest to wtórny ból głowy do innych chorób (objawowy ból głowy) lub może być odrębną chorobą i wtedy stanowi pierwotny (samoistny) ból głowy. Objawowe bóle głowy to zwykle jeden z objawów określonych chorób, np. zapalnych, naczyniowych, stanów rozrostowych, czy też wynik urazu głowy, zatrucia lub zaburzeń nastroju. Uważa się, że w skali populacji występują one rzadziej niż samoistne bóle głowy. W związku z po­wyższym istotnym problemem jest różnicowanie, czy ból głowy stanowi objaw towarzyszący innej jednostce nozologicznej lub zespołowi objawowemu, w której etiologia (lub przynajmniej patomechanizm) jest znana, być może choroby poważnej i zagrażającej życiu pacjenta, czy jest chorobą samą w sobie, której istotą jest właśnie ból głowy o niejasnej etiopatogenezie, czyli pierwotny, samoistny ból głowy.

Bóle głowy w chorobach naczyniowych

ośrodkowego układu nerwowego



Ta grupa objawowych bólów głowy obejmuje dolegliwości powstałe zarówno na gruncie chorób naczyniowych mózgu (udar mózgu, przemijające napady niedokrwienne), jak i chorób układowych, które obejmują także naczynia ośrodkowego układu nerwowego (OUN), takich jak nadciśnienie tętnicze czy zapalenie naczyń.



Ból głowy w przemijających napadach niedokrwiennych mózgu



Ból głowy nie stanowi zwykle osiowego objawu przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu (transient ischaemic attack – TIA), nie ma także swoistych cech klinicznych. Pojawia się zwykle z początkiem fizykalnych objawów neurologicznych TIA i często trwa dłużej niż objawy fizykalne. Ból głowy występuje u ok. 30% ogółu chorych doznających TIA.

Ból głowy w dokonanym udarze niedokrwiennym

Podobnie jak w przypadku TIA, ból głowy nie stanowi ani powszechnego, ani znamiennego objawu zawału mózgu. Wśród ogółu chorych doznających udaru niedokrwiennego ból głowy pojawia się u 1/5–1/3, częściej u osób w młodym wieku. Podobnie jak w przypadku TIA, ból głowy jest częstszy u chorych z zawałem w obszarze unaczynienia kręgowo-podstawnego (60–80%). Ból głowy może wyprzedzać fizykalne objawy neurologiczne w przypadku sercowopochodnych zatorów tętnic mózgu, a niejednokrotnie pojawia się dopiero w następnej dobie w przypadku niedokrwiennego ogniska...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.