ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
5/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Ocena i samoocena jakości leczenia jako stały składnik praktyki diabetologicznej

Jan Tatoń

Data publikacji online: 2003/09/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Postępowanie medyczne wywołuje skutek zdrowotny. Mianem skutku lub wyniku postępowania medycznego można nazwać każdą zmianę w stanie lub kondycji, którą można rozpoznać i zmierzyć u osoby będącej przedmiotem takiego postępowania. Jak wiadomo, celem interwencji medycznej są potrzeby pacjentów. Ich spełnienie może przynieść oczekiwany i pozytywny skutek, ale niekiedy przynosi też taki, który nie jest oczekiwany.







Wpływy interwencji mają przynieść więc nowy, lepszy niż przed interwencją, stan zdrowia. Pod względem jakości interwencje lub działania medyczne można podzielić na takie, które zależą od:

- procesu opieki medycznej:
– zakresu i jakości badania lekarskiego,
– poziomu przygotowania i organizacji pracy personelu medycznego,
– możliwości wyboru rodzaju leczenia i leków,
– stosowania obiektywnej oceny zmian zależnych od podawania leków,

- struktury tej opieki:
– warunków pracy,
– jakości i liczby pomieszczeń,
– sprzętu,
– wyposażenia.

Zazwyczaj obserwuje się zależność pomiędzy procesem i strukturą opieki medycznej, jej kosztami i wynikami. Ważnym dodatkowym elementem kształtującym te zależności są wartości życiowe i kultura stosunku pacjenta do choroby i chorowania, do systemu opieki medycznej, jego zakresu, jakości i kosztów, etyki. Zazwyczaj współczesny lekarz decyduje o wyborze i zakresie interwencji na podstawie przyjętych standardów opieki, rekomendacji i algorytmów, co ujednolica jakość i zakres interwencji medycznych [1, 2, 3, 5]. Zbierając i analizując dane dotyczące jakości wyników leczenia i zestawiając je z potencjałem procesu i struktury opieki medycznej, a także kosztami, można obiektywnie oceniać proporcję korzyści dla zdrowia do kosztów i wyliczyć obiektywnie sprawność lekarza lub instytucji opieki zdrowotnej.

Analizy te stały się obecnie ważnym narzędziem oceny opieki, zwłaszcza że można korzystać z techniki informatycznej.

Powyższa problematyka jest przedmiotem międzynarodowej współpracy naukowej, zorganizowanej przez International Forum for Diabetes Outcome Research w Kopenhadze z udziałem WHO i grupy Stno. Wyniki tej współpracy pokazały, że prowadzenie opieki diabetologicznej, opartej na badaniu jakości jej wyników jest już w Europie dość powszechnie stosowane.


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.