en ENGLISH
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
SCImago Journal & Country Rank


4/2007
vol. 45
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Od redakcji

Jacek Pazdur

Data publikacji online: 2007/08/30
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Szanowni Państwo,

Charakterystyczne dla sezonu urlopowego zmniejszenie intensywności prac badawczych skutkuje zmniejszeniem liczby artykułów przesyłanych do publikacji, dlatego w bieżącym numerze naszego czasopisma jest mniej niż zwykle prac oryginalnych. Wykorzystujemy zatem okres wakacyjny na publikację prac przeglądowych, oczekujących w kolejności na druk, z nadzieją, że w deszczowe dni czytelnicy zainteresowani postępem medycyny zechcą się z nimi zapoznać.

Gromadzone przez lata spostrzeżenia kliniczne dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania glikokortykosteroidów oraz wyniki podstawowych badań mechanizmu działania tych leków są co kilka lat analizowane w celu ich optymalnego wykorzystania. Publikujemy zatem pracę prof. Stefana Mackiewicza, pamiętającego pierwsze próby zastosowania hydrokortyzonu w chorobach reumatycznych w Polsce, dotyczącą tego zagadnienia.

Lekami równie potężnymi w działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym jak glikokortykosteroidy, a jednocześnie z bardziej ograniczonym zakresem działań niepożądanych wydają się preparaty z nowej generacji leków biologicznych. Ostatnio badania nad skutecznością i bezpieczeństwem tych leków prowadzone były w licznych ośrodkach reumatologicznych na całym świecie. Uzyskiwane rezultaty są na tyle dobre, że coraz to nowy preparat zostaje zarejestrowany na rynku farmaceutycznym i znajduje zastosowanie, mimo ogromnych kosztów leczenia. Nowym lekiem tej generacji na rynku polskim jest abatacept, którego ocenę prezentuje zespół prof. Jacka Szechińskiego z Wrocławia.

Tłumacząc się brakiem czasu, zapominamy często o psychice chorego człowieka. Celem publikacji artykułu dr Bożeny Moskalewicz jest zwrócenie uwagi czytelników na ten niezwykle istotny element terapii, decydujący często o przywróceniu choremu człowiekowi możliwości udziału w życiu zawodowym i społecznym.

Wiele lat temu uczestniczyłem w kongresie, na którym przedmiotem żartów (oczywiście w gronie zaufanych kolegów) stało się doniesienie radzieckich uczonych o dobrych wynikach leczenia głodówką chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Przypomniałem sobie to zdarzenie, biorąc do ręki nadesłane do redakcji artykuły na temat roli leptyny, które przekazuję czytelnikom Reumatologii wraz z osobistą refleksją, że żadne spostrzeżenie uczciwego naukowca nie powinno być lekceważone.

Pozostałe artykuły to, naszym zdaniem, dobre prace kliniczne, w których autorzy...


Pełna treść artykułu...



© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.