ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
6/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Odtwarzanie mocy wytwórczych w energetyce Polski i Unii Europejskiej

Maciej Pawlik

Data publikacji online: 2003/12/16
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
W konkurencji wytwórców na zliberalizowanym rynku energii elektrycznej, decydującą rolę odgrywać będzie efektywność stosowanych technologii wytwarzania energii elektrycznej. Doświadczenia z procesu liberalizacji w krajach Unii Europejskiej, której członkiem Polska będzie już za kilka miesięcy, wskazują na najistotniejsze skutki, jakie niesie liberalizacja. Należą do nich:
– otwarcie rynku dla atrakcyjniejszej cenowo energii, w tym także dla energii z importu,
– nadmiar mocy wytwórczych, wywierający presję na rynek i wpływający w istotny sposób na redukcję cen energii,
– konieczność radykalnej obniżki kosztów w elektrowniach, dla zagwarantowania sobie dalszego funkcjonowania na rynku energii; decydującym czynnikiem jest szybkość i trwałość nieuniknionych przedsięwzięć modernizacyjnych i organizacyjnych dla podniesienia sprawności netto wytwarzania energii,
– wymuszanie w związku z tym dalszego intensywnego rozwoju istniejących technologii wytwarzania energii elektrycznej oraz rozwój nowych technologii.
Dla ilustracji problemu można podać, że w Niemczech po otwarciu rynku energii w kwietniu 1998 roku elektrownie zderzyły się w ciągu jednego roku z nagłym spadkiem cen energii elektrycznej o 10–20 proc. dla odbiorców indywidualnych i o 20–40 proc. dla przemysłowych [7].




Stan technologii wytwórczych energii elektrycznej


Blisko 2/3 energii elektrycznej wytworzonej w świecie w 2000 r. (łącznie 15 300 TWh) uzyskano z paliw organicznych: węgla, oleju i gazu (ryc. 1.). Pozostałe 1/3 wytworzono z paliw rozszczepialnych oraz ze źródeł odnawialnych, wśród których dominuje energia wodna. Na inne źródła odnawialne, tj. wiatr, słońce, źródła geotermalne i biomasę przypadał ok. 1 proc., przy czym szczególnie szybkie było tempo wzrostu wykorzystania wiatru i energii słonecznej, głównie dzięki różnorodnym działaniom wspierającym [4].

Z prognoz światowych wynika, że węgiel pozostanie podstawowym paliwem i światowa produkcja energii elektrycznej na jego bazie w nadchodzących latach będzie dalej wzrastać w tempie ok. 2 proc. rocznie, chociaż wolniej niż produkcja na gazie ziemnym, której przyrost jest szacowany na ok. 7 proc. rocznie (ryc. 1.). Decyduje o tym umiarkowany wzrost cen gazu, postęp w sprawności elektrowni, zwłaszcza gazowo-parowych, mniejsze ryzyko dla inwestorów, wynikające z mniejszych nakładów...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.