ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
5/2005
vol. 8
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Ojczyzna Hipokratesa

Maciej Banach

Przew Lek 2005; 5: 14-18
Data publikacji online: 2005/07/15
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
System opieki zdrowotnej w Grecji


(…) Pan nas jeszcze uczył,
że historia medycyny rozpoczyna się
od starożytnych Greków
i że to Grecja była źródłem stanu lekarskiego
oraz wszelkiej myśli lekarskiej (…)

Fragment listu lekarza i historyka medycyny Paula Cardano


Grecja to państwo w południowo-wschodniej Europie. Członek Unii Europejskiej. Od północy graniczy z Albanią, Macedonią i Bułgarią, od wschodu z Turcją. Terytorium Grecji można podzielić na Grecję kontynentalną (wraz z oddzielonym od niej Kanałem Korynckim półwyspem Peloponez), która wchodzi w skład Półwyspu Bałkańskiego oraz wyspy rozsiane na morzach – Egejskim i Jońskim. Prawie 20 proc. powierzchni Grecji przypada na ok. 3 tys. wysp, z czego 167 jest zamieszkałych. Największe z nich to Kreta, Eubea, Lesbos oraz Rodos. Blisko 81 proc. powierzchni Grecji zajmują pasma górskie. Obszary nizinne są niewielkie i występują na wybrzeżach (Nizina Salonicka, Tracka, Tesalska oraz Argolidzka) [1, 2].

Zgodnie z tym, co pisał historyk medycyny Paulo Cardano, Grecja odegrała istotną rolę w rozwoju medycyny. Stąd pochodzą m.in. początki wiedzy medycznej o ziołach i ziołolecznictwie. Mity starożytnej Grecji mówią o udziale bogów i herosów w przekazywaniu wiedzy medycznej, opartej przede wszystkim na leczniczych właściwościach ziół, a ich ślady odnajdujemy dziś w łacińskich botanicznych nazwach roślin, które często są po prostu zlatynizowanymi nazwami greckimi. Krwawnik to po łacinie Achillea – a więc ziele związane z Achillesem, bylica – Artermisia – z boginią Artemidą, kosaciec – Iris – z piękną Iris, boginią tęczy, zaś grzybień – Nymphaea – kojarzy się z nimfami nie tylko nazwą, ale i urodą [3, 4].
Grecja była także ojczyzną Hipokratesa z Kos, zwanego ojcem medycyny. W swoim dziele Corpus Hipocraticum wymienia ok. 300 leków pochodzenia naturalnego, w tym 200 pochodzenia roślinnego. Był pierwszym lekarzem z Kos, który zyskał szeroką sławę. Wcześniej za najsłynniejsze uchodziły szkoły lekarskie w Krotonie i w Kyrene. Dzięki niemu praktyka medyczna oparta została na racjonalnych podstawach i mogła rozwijać się niezależnie od medycyny świątynnej [5].
Wielkość Hipokratesa jest uwieńczeniem długiej tradycji wiedzy medycznej, o której wiemy tyle, że przechowywana była jedynie w obrębie rodu uważającego...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.