ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
10/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Ostre zapalenie ucha środkowego – diagnostyka, profilaktyka i leczenie

Piotr Dąbrowski
,
Witold Szyfter

Przew Lek 2004, 10, 30-37
Data publikacji online: 2005/01/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Ostre zapalenie ucha środkowego należy do najczęstszych chorób infekcyjnych wieku dziecięcego. Epidemiolodzy podają, że ponad 90 proc. dzieci przed ukończeniem
6. roku życia przechodzi co najmniej jeden epizod ostrego zapalenia ucha środkowego. Wystąpienie tej choroby przed 1. rokiem życia wywołuje następne incydenty zapalne. Często powtarzające się zapalenia oraz ich nieprawidłowe leczenie może prowadzić do groźnych dla życia powikłań, jak również powodować znacznego stopnia ubytki słuchu. Należy również pamiętać, że różnorodna symptomatologia towarzysząca chorobom uszu nie zawsze musi wskazywać na patologię samego narządu słuchu.



Symptomatologia chorób ucha
Ból ucha – otalgia
Ból lokalizowany przez chorego w obrębie ucha nosi nazwę otalgii. Jednakże sama otalgia jest tylko w połowie przypadków wynikiem patologii toczącej się w obrębie ucha. Wynika to z unerwienia ucha, pochodzącego z kilku gałęzi nerwów czuciowych: trójdzielnego, twarzowego, językowo-gardłowego, błędnego, splotu szyjnego C2–C3, splotu współczulnego tętnicy szyjnej wewnętrznej. Każdy z wymienionych pni nerwowych zaopatruje czuciowo również inne okolice głowy i szyi – dlatego, np. w przypadku procesów chorobowych toczących się w obrębie krtani (bezobjawowo rozwijający się guz okolicy podgłośniowej), jednym z pierwszych objawów jest ból ucha. Ból ucha związany z chorobą ucha nazywa się otalgią pierwotną, natomiast będący wynikiem innych schorzeń otalgią wtórną (tab.1.). Samo wykluczenie zapalenia ucha w przypadku wystąpienia otalgii nie jest wystarczające. Ból ucha zgłaszany przez chorego wymaga dokładnej diagnostyki narządów głowy i szyi.
Wyciek z ucha
Nie każdemu zapaleniu ucha towarzyszy wyciek z ucha, jak również nie każdy wyciek z ucha jest objawem choroby ucha. W przypadku wycieku z ucha każdorazowo ocenia się: miejsce powstania wycieku, zapach, długość utrzymywania się wycieku, jego charakter i objawy towarzyszące (tab. 2.).
Ocena poszczególnych cech wycieku ułatwia diagnostykę oraz sugeruje miejsce powstania wycieku. Szczególnie groźne dla chorego są ropne, cuchnące wycieki z ucha o typie pulsującym, które powstają w przebiegu przewlekłego zapalenia ucha, z towarzyszącymi objawami neurologicznymi, gdyż mogą one wskazywać na rozwój powikłania wewnątrzczaszkowego. Niemniej groźnym jest płynotok uszny, będący najczęściej wynikiem...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.