ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
1/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Poradnik finansowy Przewodnika Lekarza

Henryka Romanow

Przew Lek 2000, 1, 16-17
Data publikacji online: 2003/11/28
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


W poprzednich numerach przybliżyliśmy Państwu ogólne zasady prowadzenia tzw. małej rachunkowości oraz niektóre zagadnienia prawne.



W ochronie zdrowia procesy rynkowe w coraz większym stopniu skutkują tworzeniem nowych jednostek organizacyjno-prawnych. Lekarze i pielęgniarki podejmują działalność zawodową poza publicznymi zakładami ochrony zdrowia. Program osłonowy opracowany przez ministerstwo zdrowia stwarza pewne udogodnienia dla powstających niepublicznych zakładów ochrony zdrowia, praktyk grupowych i indywidualnych.
Niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, praktyki grupowe i indywidualne – finansowane ze środków kasy chorych – stwarzają konkurencję w zakresie oferowanych usług pozostałym podmiotom obecnym na rynku usług medycznych, co do jakości, zakresu oraz cen świadczonych usług.
Umowy zawierane przez świadczeniodawców z kasami chorych na rok 2000, na podstawie konkursu ofert, zmuszają do rzeczywistego podwyższania jakości usług zdrowotnych przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Środki finansowe, którymi dysponują kasy, są na tyle ograniczone, iż obligują je do prowadzenia twardej polityki finansowej. Jednym z ważniejszych problemów w nowym modelu organizacyjno-prawnym, tj. w nowo powstających zakładach i praktykach, są zagadnienia rachunkowo-księgowe, z którymi personel medyczny powinien się zapoznać.
Tworząc nową rubrykę w Przewodniku jesteśmy otwarci na Państwa problemy z tego zakresu. Będziemy się starali służyć pomocą w ich rozwiązywaniu, odpowiadać na pytania na łamach Przewodnika, a w przypadku zagadnień szczegółowych – udzielać konsultacji listownych lub też bezpośrednich. Prowadzenie rachunkowości wymaga bowiem bieżącej znajomości zagadnień prawnych oraz umiejętności rozwiązań praktycznych.
Jeden z naszych czytelników zadał pytanie, które dotyczyło kształtowania polityki finansowej zakładu i jego wizerunku: w jaki sposób – działając zgodnie z obowiązującym prawem – można kształtować wynik finansowy jednostki. Postaramy się przedstawić Państwu wariantowe sposoby wykonania operacji księgowych i ich wpływ na sprawozdanie finansowe jednostki.
Należy stwierdzić, iż polityka finansowa może być prowadzona w różny sposób – oczywiście w zakresie obowiązującego prawa. Może ona ujawniać się w wielu sytuacjach:


- księgowaniu zakupów środków trwałych oraz niektórych wartości niematerialnych i prawnych o...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.