ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
9/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Postępowanie w stanach padaczkowych

Joanna Jędrzejczak

Przew Lek 2004, 9. 45-50
Data publikacji online: 2004/11/15
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Stan padaczkowy z patofizjologicznego punktu widzenia definiowany jest jako nawracające napady padaczkowe, pomiędzy którymi nie ma całkowitej normalizacji funkcji komórek nerwowych i powrotu fizjologicznej homeostazy w mózgu. Obecnie stan padaczkowy definiuje się jako wystąpienie czynności napadowej trwającej na tyle długo, by doprowadzić do przedłużającego się napadu padaczkowego [1].




Istotą stanu padaczkowego jest zaburzenie mechanizmu samoistnie kończącego pojedynczy napad padaczkowy i utrzymującego okres, w którym nie może dojść do wystąpienia następnego napadu. Dla celów klinicznych Epilepsy Foundation of America’s Working Group on Status Epilepticus [2] zaproponowała, by pod nazwą stan padaczkowy rozumieć napad trwający dłużej niż 30 min lub kilka napadów, pomiędzy którymi chory nie odzyskuje świadomości. Stan padaczkowy prowadzi do poważnych zaburzeń oddechowo-krążeniowych i w konsekwencji do niedotlenienia mózgu. Przedłużająca się aktywność elektryczna w ośrodkowym układzie nerwowym może powodować nieodwracalne uszkodzenie neuronu. Uważa się, że krytycznym momentem jest czas trwania wyładowań. I tak wyładowania trwające ponad 60 min powodują jeszcze odwracalne uszkodzenie neuronu, natomiast wyładowania trwające dłużej (ponad godzinę) doprowadzają do jego śmierci. W ostatnim czasie część badaczy proponuje, aby do stanu padaczkowego zaliczać wszystkie przypadki napadów drgawkowych u dorosłych trwające dłużej niż 5 min oraz przypadki dwóch lub więcej napadów drgawkowych bez pełnego odzyskania świadomości pomiędzy nimi [3, 4].
Celem pracy jest omówienie objawów klinicznych i postępowania w stanie padaczkowym.

Wskaźnik występowania stanu padaczkowego w ogólnej populacji wynosi 10–41 przypadków na 100 tys./rok. Częstość występowania stanu padaczkowego u dzieci przekracza 10 proc. [5]. Stan padaczkowy jest najczęstszy w grupie dzieci małych, szczególnie poniżej 2. roku życia (ponad 40 proc. przypadków). Ponad 90 proc. stanów padaczkowych występujących u dzieci to stany drgawkowe. Średnio u 5 proc. chorych dorosłych i 10–25 proc. dzieci należy spodziewać się wystąpienia przynajmniej jednego epizodu stanu padaczkowego [6]. Całkowita śmiertelność związana ze stanem padaczkowym wynosi ok. 20 proc., jednak zmienia się w zależności od wieku, etiologii i czasu trwania stanu padaczkowego. Etiologia stanów padaczkowych jest związana z wiekiem. W grupie...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.