ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
1/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Program Opieki nad Osobami z Uszkodzeniami Słuchu w Polsce

Henryk Skarżyński

Przew Lek 2000, 1, 19-21
Data publikacji online: 2003/11/28
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Szanowni Państwo!
Co trzeci Polak zgłasza różnorodne problemy ze słuchem. Co piąte dziecko w wieku szkolnym pomiędzy 6. a 18. rokiem życia ma stwierdzone zaburzenia słuchu. Takie wyniki zostały uzyskane podczas badań ankietowych u 10 tys. osób dorosłych oraz podczas badań bezpośrednich ponad 5 tys. dzieci i młodzieży w 62 wylosowanych ośrodkach szkolnych na terenie kraju.
Doceniając wagę tego niezwykle niepokojącego problemu społecznego i ekonomicznego, zespół specjalistów z zakresu medycyny, akustyki, inżynierii dźwięku, psychologii i pedagogiki podjął się przygotowania rozwiązań systemowych, które w szybki i powszechnie dostępny sposób pozwoliłyby wcześnie dotrzeć do jak największej populacji osób z zaburzeniami słuchu. Te przesłanki zadecydowały o poszukiwaniu odpowiednich narzędzi i metod badania słuchu. Niezwykle ważnym aspektem wielu podejmowanych działań jest współpraca różnych specjalistów, w tym lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy rodzinnych, którzy w ramach opieki podstawowej mogą być wyposażeni w nowe, tanie, szybkie i łatwo dostępne sposoby badań przesiewowych pod kątem wstępnej oceny uszkodzeń słuchu. Kolejnym istotnym krokiem jest dalsze właściwe leczenie specjalistyczne oraz współpraca z otolaryngologiem, audiologiem, foniatrą, którzy zajmują się dalszym leczeniem zaburzeń słuchu, głosu, mowy i komunikacji językowej.
Poniżej przedstawiam Państwu, w niezwykle skróconej formie, główne założenia programu polityki zdrowotnej (którego koordynatorem jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu), wybrane fragmenty dotyczące wyników badań epidemiologicznych uszkodzeń słuchu w Polsce oraz pierwszy multimedialny system badań powszechnych z wykorzystaniem nowych technik z zakresu telemedycyny.

Wszystkim z Państwa, którzy będą chcieli podjąć z nami dalszą współpracę, postaramy się udostępniać nasze kolejne narzędzia i wdrażane sposoby, zwłaszcza w zakresie wczesnego wykrywania uszkodzeń słuchu. Widzimy również możliwość wyposażania Państwa gabinetów w nowe programy diagnostyczne, które będą sukcesywnie wydawane na CD-ROM-ach. Liczę, że opieka medialna i łamy Przewodnika Lekarza pozwolą nam na wymianę naszych uwag i spostrzeżeń w interesujących nas problemach.


Wprowadzenie do opisu Programu Opieki nad Osobami z Uszkodzeniami Słuchu w Polsce



Program Opieki nad Osobami z Uszkodzeniami Słuchu w Polsce był dotychczas realizowany fragmentarycznie, w...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.