ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
5/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym i przepisów wykonawczych do niej

Marta Szafarowska

Data publikacji online: 2003/10/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym i przepisów wykonawczych do niej – zagrożenia dla branży energetycznej



Podkomisja sejmowa rozpoczęła już prace nad projektem nowej ustawy o podatku akcyzowym, której zadaniem jest dostosowanie polskich przepisów w zakresie akcyzy do przepisów obowiązujących w UE. Planuje się, że ustawa ta, z pewnymi wyjątkami, weszłaby w życie 1 stycznia przyszłego roku. Jednocześnie, Ministerstwo Finansów przygotowało zestaw projektów przepisów wykonawczych do tej ustawy, w tym m.in. projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, obniżek stawek podatku akcyzowego i ich różnicowania w zależności od rodzaju wyrobu oraz zwrotów podatku akcyzowego.




Projekty polskich przepisów konstruowane były w oparciu o podstawowe dyrektywy, regulujące obrót zharmonizowanymi wyrobami akcyzowymi w UE, tj. dyrektywę (tzw. horyzontalną) w sprawie ogólnych zasad dotyczących wyrobów akcyzowych oraz w sprawie posiadania, przewozu i kontroli tych wyrobów (92/12/EEC), tzw. dyrektywy strukturalne oraz dyrektywy dotyczące stawek podatku akcyzowego na poszczególne wyroby akcyzowe.
Przygotowując projekty polskich przepisów nie uwzględniono jednak zapisów dyrektywy Rady Unii Europejskiej w sprawie restrukturyzacji wspólnotowego systemu opodatkowania produktów energetycznych. Propozycja tej dyrektywy wyszła ze strony Komisji Europejskiej jeszcze w 1997 r., jednak po wielu debatach i zmianach została wreszcie zaakceptowana przez Radę UE na spotkaniu w Brukseli 20 marca br. Planuje się, że wejdzie ona w życie już 1 stycznia 2004 r. Ostatnio dyrektywa została jednak ostro skrytykowana przez Parlament Europejski, który stanął na stanowisku, że zaproponowane w niej stawki podatku są za niskie, a liczba ustępstw wynegocjowanych przez poszczególne państwa członkowskie – zbyt wysoka.
Podstawowym celem tej nowej dyrektywy jest wprowadzenie minimalnych stawek akcyzy na wszystkie nośniki energii wykorzystywane w celach napędowych oraz opałowych, a więc nie tylko oleje mineralne, ale również na energię elektryczną, gaz i węgiel. Główną przesłanką takiego działania jest chęć zapewnienia równych warunków konkurencji na rynku wspólnotowym. Dodatkowo, wprowadzenie nowych przepisów ma służyć efektywniejszemu wykorzystaniu energii oraz stworzyć preferencje podatkowe dla podmiotów redukujących poziom emisji szkodliwych substancji.
Z punktu widzenia przyszłych...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.