ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
5/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Przekształcanie spółek w 2001 r.

Henryka Romanow

Przew Lek, 2001, 4, 5, 7-11
Data publikacji online: 2003/09/11
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


W 2001 r. część spółek cywilnych, działających jako niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej lub praktyki lekarskie i lekarsko-pielęgniarskie, będzie zobowiązana przekształcić się w osobowe spółki handlowe.




Od 1 stycznia obowiązują nowe akty prawne, tj. ustawa z 30 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. nr 114 poz. 1193) oraz Kodeks Spółek Handlowych – ustawa z 15 września 2000 r. (Dz.U. nr 94 poz. 1037).

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Kodeks Spółek Handlowych w wielu przypadkach nakładają na dotychczas istniejące podmioty gospodarcze nowe obowiązki.

Również w związku z ustawą z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (DzU. Nr 101 poz. 1178), osoby działające w wyniku tego uregulowania często pytają, co dalej z ich działalnością. Art. 7 ust. 1 tej ustawy stanowi, że przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Mnogość interpretacji nowo obowiązujących uregulowań przez pracowników urzędów skarbowych, ZUS-u, urzędów gmin, stawia osoby wykonujące działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych oraz przedsiębiorców w trudnej sytuacji organizacyjno-prawnej.

Wejście w życie Kodeksu spółek handlowych jednoznacznie określiło status przedsiębiorcy – przedsiębiorcami zostały spółki prawa handlowego. Zarówno Kodeks Spółek Handlowych, jak i Krajowy Rejestr Sądowy nie zaliczają spółek cywilnych do przedsiębiorców. Czy więc możliwa jest dalsza działalność spółek cywilnych?

Zgodnie z art. 3531 Kodeksu cywilnego, jeżeli wolą wspólników jest zawiązanie umowy spółki cywilnej, to na podstawie art. 860 kodeksu działalność gospodarcza zawarta na podstawie tej umowy jest ważna.

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych, które od 1 stycznia 2001 r. nie są przedsiębiorcami – podlega wykreśleniu. A zatem przedsiębiorców po 1 stycznia 2001 r. będzie łączyła umowa spółki cywilnej, z tym, że przedsiębiorcami będą wspólnicy, a nie sama spółka cywilna. Tak więc jeżeli po 1 stycznia 2001 r. przedsiębiorców będzie łączyła umowa spółki cywilnej, to fakt ten podlega zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka cywilna została więc jednoznacznie pozbawiona statusu przedsiębiorcy na podstawie prawa działalności gospodarczej. Na podstawie nowo...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.