ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
2/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - leczenie

Jan Zieliński

Przew Lek 2003, 6, 2, 62-73
Data publikacji online: 2003/07/21
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest chorobą bardzo częstą. Szacuje się, że w Polsce na POChP choruje ok. 2 mln ludzi. To druga pod względem częstości, po nadciśnieniu tętniczym, przewlekła choroba w Polsce. POChP jest też chorobą długą, trwającą kilkadziesiąt lat. Zaczyna się zwykle ok. 25. roku życia, u palaczy papierosów, kilka lat
po rozpoczęciu palenia. Przez 20–30 lat choroba przebiega ze skąpymi objawami, ponieważ kaszel, pierwszy i najczęstszy objaw choroby, jest przez palącego papierosy lekceważony. Rozpoznanie stawiane jest zwykle między 50. i 60. rokiem życia, kiedy choroba jest zaawansowana i wymaga intensywnego leczenia. W Wielkiej Brytanii koszty leczenia 1 chorego na POChP są 2-krotnie większe niż koszty leczenia chorego na astmę.


Szacuje się, że w Polsce ok. 500 tys. ludzi wymaga leczenia [1]. Oznacza to, że ok. 25 proc. chorych znajduje się w zaawansowanym stadium choroby i zostało zdiagnozowanych. Badania epidemiologiczne w Stanach Zjednoczonych nad rozpowszechnieniem obturacji oskrzeli wykazały, że obturacja oskrzeli była stwierdzona u 5,9 proc. osób powyżej 24. roku życia, oraz że tylko 22 proc. z nich miało rozpoznaną chorobę i było leczonych [2].
Leczenie POChP jest uzależnione od stopnia nasilenia choroby, obecności powikłań i zaostrzeń. Można je przyrównać do zarysu piramidy Majów (ryc. 1.).


Zapobieganie
postępowi choroby


80–90 proc. zachorowań na POChP jest spowodowanych paleniem tytoniu. U pozostałych chorych, u których chorobę wywołały inne czynniki sprawcze, palenie papierosów nasila postęp choroby. Dlatego skłanianie chorego na POChP palącego papierosy do porzucenia nałogu jest pierwszym obowiązkiem lekarza rozpoczynającego leczenie.


Opanowanie nałogu
palenia


Zaprzestanie palenia jest jedynym sposobem zapobiegania postępowi choroby. W szerokich badaniach nad chorymi z wczesną postacią POChP wykazano, że trwałe zaprzestanie palenia tytoniu powodowało spowolnienie rocznego spadku FEV1- do obserwowanego u ludzi zdrowych [3]. Lekarz opiekujący się chorym na POChP palącym papierosy powinien tak długo przekonywać chorego i pomagać mu przestać palić, aż osiągnie sukces.


Porada antynikotynowa




Motywacja


Porada antynikotynowa powinna zacząć się od ustalenia motywacji do zaprzestania...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.