ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
4/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Quo vadis e-Reumatologio?

Paweł Rzymski

Przew Lek 2001, 4, 4, 114-117
Data publikacji online: 2003/09/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



e-Reumatologia, czyli reumatologia elektroniczna, to – powiedzmy umownie – nowy obszar działań dla lekarzy i pacjentów. I to nie tylko ze względu na obecność tego tematu w Internecie, ale również z powodu nowych możliwości, jakich dostarczają nam techniki telekomunikacyjne. Opieka nad pacjentem ze schorzeniami reumatycznymi może przy ich użyciu okazać się dla niego bardziej komfortowa.






Telemedycyna, czyli medycyna na odległość, realizowana obecnie przede wszystkim w oparciu o przesyłanie danych przez Internet, to dziedzina, której znaczenie dla pacjentów przewlekle chorych stale wzrasta [1, 3, 4, 5]. Możliwość monitorowania choroby z dystansu u pacjentów o ograniczonej ruchomości, jak w przypadku części schorzeń reumatycznych, niesie ze sobą wymierne korzyści [2, 5]. Przy sprawnie działającym systemie rejestracji pacjentów, skierowań na różne badania, konsultacje czy przyjęcia do szpitala, Internet może wspomóc lekarza i pacjenta w tych poczynaniach. Systemy łączące praktyki podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitali, klinik i ośrodków badawczych za pomocą sieci funkcjonują już lokalnie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Szkocji [3, 4, 5], podobny projekt pilotażowy uruchomiono również w Polsce, na Dolnym Śląsku [5]. Wg Pala i wsp. istnieje potrzeba i możliwość sprawnego monitorowania chorych reumatycznych za pomocą zaimplementowanego w witrynę internetową formularza, który może wypełniać pacjent lub wizytująca pielęgniarka [2].

Docelowo za pomocą Internetu możliwe będzie gromadzenie danych o pacjencie w bazach danych centrów reumatologicznych, jak zaproponowano np. w Niemczech [3] i ich wtórne udostępnianie lekarzom w szpitalach i lekarzom rodzinnym. Jeden system spajający przesyłanie wyników badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej itp. umożliwi szybką wymianę informacji, większą dostępność konsultacji medycznych, a przede wszystkim integrację różnych lekarzy w procesie leczenia konkretnego pacjenta [2, 3, 4]. Skorzystać może na tym również podstawowa opieka zdrowotna, gdyż w ślad za telemedycyną i wspólnym obrotem danymi o pacjencie, centra reumatologiczne mogą udostępniać wiele praktycznych informacji [1, 3]. Specjalnie opracowane witryny, zawierające standardy diagnostyki i leczenia oraz elektroniczne podręczniki, wraz z możliwością kontaktu merytorycznego z kliniką, mają za zadanie zmniejszyć dystans dzielący podstawową opiekę zdrowotną i...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.