ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
10/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Rak stercza – co, kiedy i jak w praktyce lekarza poz?

Jerzy Lorenz
,
Romuald Zdrojowy

Przew Lek 2001, 4, 10, 99-102
Data publikacji online: 2003/11/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Rak stercza jest nowotworem rozpoznawanym w ostatnich latach bardzo często. Jest on w Polsce trzecią przyczyną zgonów u mężczyzn, u których częściej rozpoznaje się tylko raka płuca i żołądka. Do częstszego rozpoznawania tej choroby przyczyniło się przede wszystkim odkrycie w 1980 r. przez Papsidero niezwykle czułego markera narządowego, jakim jest swoisty antygen sterczowy (PSA). Łatwość oznaczenia w surowicy i względnie niska cena tego badania doprowadziły do powszechnego jego zastosowania w ocenie procesów chorobowych stercza.






Wzrost stężenia PSA związany jest z różnymi procesami patologicznymi zachodzącymi w tym narządzie, co w wieku powyżej 50 lat wiąże się jednak przede wszystkim z jego łagodnym rozrostem i rakiem. Rak gruczołu krokowego jest rozpoznawany w Polsce ze wzrastającą częstością nie tylko ze względu na zwiększoną zapadalność i chorobowość, ale przede wszystkim dzięki coraz powszechniej stosowanemu oznaczaniu stężenia PSA w surowicy. Wykrywa się go również we wcześniejszej fazie rozwoju klinicznego i w stadiach bezobjawowych raka stercza, co daje szansę na wyleczenie poprzez możliwość zastosowania leczenia radykalnego. Dylemat wynikający z ustalenia rozpoznania raka stercza jest trudnym wyzwaniem zarówno dla lekarza, jak i dla dotkniętego chorobą mężczyzny, bowiem oprócz postaci zaawansowanych miejscowo i rozsianych, powodujących różne dolegliwości i objawy kliniczne, wykrywa się także bezobjawowe i nieistotne klinicznie postacie choroby, w których rozpoznanie pogarsza jakość życia, a leczenie nie przedłuża egzystencji chorego. Ponadto ze względu na występowanie tej choroby w zaawansowanym wieku, gdy przewidywany czas przeżycia (ang. life expectancy) jest zwykle ograniczony, agresywne radykalne postępowanie terapeutyczne, a być może jakiekolwiek formy leczenia, w ogóle mogą nie być uzasadnione.
Ustalenie, kto i jak powinien być leczony jest trudnym zadaniem urologa, a szczegółowe informacje o sposobach ułatwiających poruszanie się w tym skomplikowanym i niezwykle płynnym obszarze informacji, wynikających z klinicznych obserwacji i ocen statystycznych, znajdzie Czytelnik w doskonałych opracowaniach prof. Andrzeja Borówki, opublikowanych w Przewodniku Lekarza 2/1999 oraz 3/2000.



Co należy uwzględnić w praktyce lekarza poz, aby wykryć nowotwór stercza?


Częstość wykrywania raka stercza w populacji mężczyzn...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.