ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
10/2002
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Reumatoidalne zapalenie stawów (rzs) - współczesne leczenie

Anna Filipowicz-Sosnowska

Przew Lek 2002, 5, 10, 32-41
Data publikacji online: 2003/08/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Reumatoidalne zapalenie stawów (rzs) jest przewlekłą, immunologicznie zależną, układową chorobą tkanki łącznej, charakteryzującą się niespecyficznym
zapaleniem symetrycznych stawów, występowaniem zmian pozastawowych i powikłań narządowych.
U większości chorych początek choroby charakteryzuje się zapaleniem stawów międzypaliczkowych bliższych, śródręczno-palcowych, nadgarstkowych oraz
śródstopno-palcowych. Przebieg choroby mimo stosowanej terapii, ma charakter przewlekły z nawrotami, prowadzący do postępującej destrukcji stawów,
deformacji, niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Niepełnosprawność łączy się z istotnym obciążeniem ekonomicznym i ma poważny wpływ na życie rodzinne.






Częstość rzs w zależności od populacji waha się od 0,5 do 2 proc. Zachorowalność wynosi ok. 50 przypadków/160 tys. mieszkańców. Szacuje się, że w Polsce na rzs choruje ok. 1 proc. populacji, co oznacza, że choroba ta jest przyczyną niepełnosprawności i/lub inwalidztwa u 400 tys. osób.
Chorzy na rzs, różnią się pod względem agresywności przebiegu klinicznego, postępu zmian radiologicznych, rozwoju zmian narządowych, czasu w jakim dochodzi do wystąpienia niepełnosprawności oraz odpowiedzi i tolerancji na stosowane leczenie.
Przebieg choroby jest różny u każdego pacjenta, jak również zmienia się u tego samego chorego. Wskazuje to, że leczenie tym samym lekiem wszystkich chorych na rzs nie może być skuteczne. W licznych badaniach wykazano, że lek, który jest skuteczny na początku choroby u danego pacjenta, może utracić swoją efektywność w miarę postępu choroby.



Cele terapeutyczne
u chorych na rzs


Istnieją 4 zasadnicze cele w postępowaniu u chorych na rzs:

- zapobieganie/kontrolowanie uszkodzeń stawowych,

- zapobieganie utracie funkcji,

- ustąpienie lub zmniejszenie bólu,

- dążenie do uzyskania całkowitej remisji.

Wstępny etap postępowania z chorymi na rzs obejmuje 4 przedstawione poniżej punkty.


1. Wczesne ustalenie rozpoznania. Rozpoznanie ustalane jest na podstawie spełnienia kryteriów diagnostycznych: klinicznych, immunologicznych i radiologicznych opracowanych przez ACR (American College of Rheumatology) i zrewidowanych w 1987 r. [1].

2. Przeprowadzenie oceny stanu zdrowia pacjenta i aktywności...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.