ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
4/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Różni ale podobni

Andrzej Nehrebecki

Data publikacji online: 2003/09/21
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Różni ale podobni
– rozmowa z członkami Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki, posłem Piotrem Mateją i posłem Jerzym Polaczkiem



Andrzej Nehrebecki


Andrzej Nehrebecki: Czy można przypuszczać, że z racji przystąpienia Panów do Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki w sposób szczególny widzicie Panowie rolę energetyki w gospodarce kraju, czy też były zupełnie inne przyczyny tego kroku?


Jerzy Polaczek: Problemy energetyki poznałem bliżej w czasie poprzedniej kadencji Sejmu, gdyż w moim okręgu wyborczym realizowano kilka projektów energetycznych i z racji moich poselskich obowiązków zetknąłem z nimi. Zainteresowało mnie to, z powodu wpływu energetyki na infrastrukturę kraju, czyli problematykę, z którą prawie codziennie spotykam się w Sejmie. Należy dodać, że problemy energetyki są, zwłaszcza na Śląsku to widać, ściśle związane z problematyką górnictwa węgla kamiennego – a wobec tego zagadnienia żaden poseł ze Śląska nie może przechodzić obojętnie.


Piotr Mateja: Jestem związany z energetyką od początku mojego życia zawodowego. Elektrownie, nawet w czasach PRL-u były zakładami nowoczesnymi, stosowano technikę i rozwiązania nieodbiegające od średniej światowej. Jednym słowem, nawet wtedy nie musieliśmy się wstydzić naszych elektrowni na węgiel kamienny czy brunatny. Oczywiście, na budowę atomowych czy gazowych nie było nas stać. Dodam jeszcze, że kadra zarządzająca ówczesną energetyką nie wywodziła się z nominacji partyjnych, gdyż towarzysze bali się prądu, którego zresztą ciągle było za mało na potrzeby straszliwie rozrzutnej energetycznie gospodarki. Prawie wszystkie elektrownie wybudowane w latach 60., 70. i 80. pracują do dzisiaj, a w technice spalania węgla, ekologii oraz regulacyjności nie ustępują w niczym naszym zachodnim sąsiadom. Tak więc ze względu na nowoczesną technikę, automatyzację procesów technologicznych, stosowanie standardów unijnych oraz olbrzymie obroty finansowe energetyka jest bardzo ważną, prorozwojową dla całej gospodarki gałęzią przemysłu. W XXI wieku będziemy budować źródła energii na bazie biopaliw, wiatru, ogniw paliwowych. To wszystko przed nami – tak, że mój udział w naszym zespole parlamentarnym jest jak najbardziej zrozumiały.


A.N.: Jesteście Panowie obaj szefami zarządów regionalnych swoich partii w województwie śląskim. Trwa proces...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.