ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
5/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Schizofrenia - leczenie i rehabilitacja

Joanna Meder

Przew Lek 2004; 5: 52-59
Data publikacji online: 2004/06/16
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Schizofrenia jest jedną z najmniej rozumianych chorób ostatnich dziesięcioleci. Termin schizofrenia jest bardzo trudny do zdefiniowania. Jest to zaburzenie lub grupa zaburzeń psychicznych, których istotą jest dezintegracja osobowości. Nazwa pochodzi od greckiego słowa schizis, które oznacza rozpad, rozszczepienie, a nie, jak często potocznie się to słowo rozumie rozdwojenie.




Schizofrenia jest chorobą występującą na całej kuli ziemskiej, niezależnie od płci, rasy, poziomu cywilizacji, religii, kultury, wykształcenia. Cierpi na nią 50 mln ludzi na świecie. Choroba dotyczy ok. 1 proc. populacji całego świata, liczbę chorych w Polsce ocenia się na ok. pół miliona osób.

Początek choroby najczęściej występuje wcześnie, w okresie młodzieńczym, kiedy młodzi ludzie tworzą podstawy swojego życia i nie powinni się z niego wycofywać. Badania światowe dowiodły, że mężczyźni chorują wcześniej, w wieku 17–30 lat, a kobiety 20–40 lat. Przyczyny choroby nie są do końca znane, jest wiele teorii mówiących o przypuszczalnych przyczynach choroby, ale żadna z nich nie została w pełni potwierdzona. Mówi się o mikrouszkodzeniach mózgu, zakażeniach, np. wirusowych, istnieje wiele teorii biochemicznych (dopaminowa, serotoninowa, glutaminowa, noradrenalinowa i inne). Teorie genetyczne udowadniają jedynie, że istnieje pewna rodzinna skłonność do zaburzeń psychotycznych, ale nie można uznać, że schizofrenia jest chorobą dziedziczną. Przypisuje się pewną rolę czynnikom rodzinnym, warunkom wychowawczym, czynnikom środowiskowym, ale są to czynniki predysponujące, a nie przyczyna schorzenia [1].

Schizofrenia jest jedną z najmniej rozumianych chorób ostatnich dziesięcioleci. Termin schizofrenia jest bardzo trudny do zdefiniowania. Jest to zaburzenie lub grupa zaburzeń psychicznych, których istotą jest dezintegracja osobowości. Nazwa pochodzi od greckiego słowa schizis, które oznacza rozpad, rozszczepienie, a nie, jak często potocznie się to słowo rozumie rozdwojenie. W schizofrenii dochodzi do poważnych zakłóceń ważnych procesów psychicznych, decydujących o tym, jaki kto jest, jak myśli, co czuje, jak reaguje na to, co się dzieje wokół niego. Osoba dotknięta schizofrenią może mieć trudności w rozróżnieniu fantazji od rzeczywistości, zachowaniu jasnego toku myślowego oraz panowaniu nad emocjami. Dochodzi do pewnego...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.