ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
1/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Sprawdź, czy słyszę

Ewa Król-Kończewska

Przew Lek 2000, 1, 17-18
Data publikacji online: 2003/11/28
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



W dniu 13 grudnia 1999 r. odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, prof. Henryk Skarżyński poinformował dziennikarzy o opracowaniu specjalnego systemu komputerowego, umożliwiającego masowe badanie słuchu. W konferencji wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Maciej Piróg oraz zainteresowany upowszechnieniem systemu na terenie województwa mazowieckiego, dyrektor Mazowieckiej Kasy Chorych Andrzej Koronkiewicz.



Od 12 grudnia, opracowany przez IFiPS system komputerowy SŁYSZĘ... dostępny jest na stronach internetowych pod adresem: http://www.ifps.org.pl./SLYSZE/. i CD-ROM-ach.

Szczegółowe informacje na temat testów audiologicznych, przeprowadzanych za pomocą komputera osobistego oraz oceny realizacji i wyników Programu Opieki nad Osobami z Uszkodzeniami Słuchu w Polscedla lekarzy pierwszego kontaktu, można będzie znaleźć na łamach Przewodnika Lekarza, który podobnie jak Wprost i WOT, objął patronat medialny nad tą akcją.

W ostatnich latach coraz częściej możliwe jest wykorzystanie resztek słuchu u dzieci niesłyszących. Dzieje się tak wskutek rozwoju techniki pomiarowej i coraz bardziej precyzyjnych aparatów słuchowych. Każde dziecko z uszkodzonym narządem słuchu wymaga odpowiedniego postępowania rewalidacyjnego, by mogło rozwijać się w optymalnych warunkach słuchowo-językowych. Aby jednak doszło do tego procesu, konieczna jest wczesna diagnostyka, umożliwiająca dalszy etap leczenia.

W Polsce pierwszym testem diagnostycznym stały się badania bezpośrednie. Objęły one reprezentatywną próbę 4931 uczniów z klas podstawowych i ponadpodstawowych ze wszystkich szesnastu województw. W badaniu tym wzięli udział otolaryngolodzy, logopedzi i pedagodzy. Przesiewowe badania audiologiczne wykazały, że co piąty uczeń ma problemy ze słuchem. W wyniku tych badań wyodrębniła się grupa 956 osób, u których stwierdzono uszkodzenie słuchu na podstawie przynajmniej jednej nieprawidłowości w badaniach obiektywnych otoemisji akustycznej lub badaniu tympanometrycznym, co najmniej w jednym uchu.
Badania te potwierdzają istnienie ogromnej liczby osób z problemami słuchu. W grupie badanych dzieci, aż u 41 proc. stwierdza się niedosłuchy różnego stopnia, jednostronne i obustronne. Zdecydowaną większość zaburzeń słuchu stanowiły przewodzeniowe ubytki słuchu, wynikające z dysfunkcji ucha środkowego. Najczęstszą...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.