ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
10/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Stomie jelitowe

Arkadiusz Jawień
,
Zbigniew Banaszkiewicz

Przew Lek 2003, 6, 10, 89-92
Data publikacji online: 2004/04/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Stomia jelitowa, nazywana również odbytem brzusznym, anusem brzusznym, sztucznym odbytem, jest to celowo wykonane połączenie światła jelita z powierzchnią ciała. Stomia wytwarzana jest obecnie najczęściej w przebiegu chirurgicznego leczenia nowotworów jelita grubego. Pierwsze stomie celowane wykonywane były u chorych w leczeniu urazów i niedrożności mechanicznej jelit. W 1757 r. Lorenz Heister jako pierwszy zaproponował wyłonienie uszkodzonej części jelita w ranie, opierając się na obserwacji chorych ze stomią występującą samoistnie po urazach brzucha. Duret w 1793 r. wykonał pierwszą skuteczną kolostomię u noworodka z zarośniętym odbytem – chory przeżył po operacji 45 lat. W XIXw. kolostomia była częstym zabiegiem w leczeniu niedrożności mechanicznej jelit i leczeniu raka odbytnicy. Polski chirurg Jan Mikulicz Radecki, należący do wybitnych chirurgów XIX w., przedstawił w 1903 r. technikę 2-etapowego leczenia guzów jelita grubego z czasowym wyłonieniem stomii. Dzięki tej metodzie śmiertelność pooperacyjna zmniejszyła się z 50 do 12,5 proc. Pierwszą ileostomię wykonał Baum w 1879 r. z powodu niedrożności prawej połowy okrężnicy, a w 1899 r. Finney opisał technikę ileostomii pętlowej w leczeniu niedrożności z towarzyszącym ropniem okołowyrostkowym. Przez wiele lat zarówno wskazania, jak i technika wytwarzania stomii ulegała modyfikacjom.

Szacuje się, że obecnie w USA żyje ok. milion osób ze stomią, w Polsce liczbę osób ocenia się na ok. 20 tys. Każdego roku w Polsce wykonuje się ok. 4 500 stomii [2]. Najczęściej przyczyną wyłonienia stomii jelitowej jest leczenie chirurgiczne raka jelita grubego [1]. W ostatnim 10-leciu stwierdzono wyraźny wzrost zachorowalności na raka jelita grubego. W Polsce zachorowalność wynosi 30/100 tys. i coroczne rośnie o 2,5 proc. Mimo dynamicznego rozwoju nowych technik chirurgicznych oraz wprowadzenia szwu mechanicznego, globalna liczba wykonywanych stomii nie uległa zmniejszeniu [14]. Natomiast dzięki zastosowaniu badań przesiewowych, coraz lepszej diagnostyki oraz coraz skuteczniejszej terapii nastąpił wzrost 5-letniego przeżycia i w konsekwencji zwiększyła się liczba osób żyjących ze stomią [10].
O wskazaniach do wykonania stomii decyduje przede wszystkim choroba podstawowa oraz jej lokalizacja, tryb zabiegu, stopień przygotowania jelita (wypełnienia kałem), stan ogólny chorego i doświadczenie zespołu operującego. W zależności od anatomii wyróżnia się stomię końcową...


Pełna treść artykułu...
słowa kluczowe:

stomia, jelito, wyłonienie, sztuczny odbyt, ileostomia, nowotwory, jednolufowa, dwulufowa, stolec

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.