ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
3/2007
vol. 10
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Szanowni Państwo

Halina Batura-Gabryel

Przew Lek 2007; 3: 97
Data publikacji online: 2007/05/11
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Szanowni Państwo

,



współczesna pulmonologia to niezwykle istotna dziedzina medycyny.

Jej znaczenie jest związane m.in. z wciąż wzrastającą liczbą chorych, jakimi się zajmuje. Większość pacjentów to ofiary epidemii tytoniowej. Konsekwencją tej epidemii jest np. POChP (ok. 2 mln chorych w Polsce) czy rak płuca (na I miejscu wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i mężczyzn). Według przewidywań WHO w 2020 r. w pierwszej dziesiątce wśród przyczyn zgonów znajdzie się POChP (na III miejscu) oraz zapalenie płuc, rak płuca i gruźlica. Choroby układu oddechowego generują znaczne koszty społeczne i ekonomiczne.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat obserwujemy i bierzemy czynny udział w dynamicznym rozwoju pulmonologii. Specjalność ta przybrała obecnie zupełnie inny charakter niż wcześniejsza ftyzjatria, z której się wywodzi. Szczególnie należy podkreślić jej znaczenie interdyscyplinarne, implikujące konieczność współpracy lekarza rodzinnego i specjalistów różnych dziedzin medycyny z pulmonologiem, w celu prowadzenia optymalnej diagnostyki i terapii chorób układu oddechowego. Zatem niezwykle istotna jest gruntowna znajomość zagadnień dotyczących chorób płuc, niezbędna zarówno w ambulatoryjnej działalności lekarzy rodzinnych, jak i w praktyce szpitalnej.

Nowym kierunkiem rozwoju pulmonologii jest stopniowe rozszerzanie możliwości leczenia chorych w domu. W tym kontekście ujmuje się takie sposoby leczenia, jak tlenoterapia domowa, nieinwazyjna wentylacja mechaniczna, opieka pozaszpitalna nad chorym w trakcie chemioterapii raka płuca, domowa antybiotykoterapia dożylna u chorych na mukowiscydozę, wreszcie opieka paliatywna odnosząca się nie tylko do chorych z zaawansowanym rakiem płuca, lecz także pacjentów w schyłkowym okresie POChP z niewydolnością oddechową.

Począwszy od tego numeru w Przewodniku Lekarza, regularnie będą się pojawiać informacje na temat nowości w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego, opisy ciekawych przypadków klinicznych oraz streszczenia ważnych doniesień literatury krajowej i zagranicznej. Czytelnikom będziemy przedstawiać najbardziej istotne standardy kliniczne oraz ich kolejne modyfikacje. Pragniemy również zwrócić Państwa uwagę na inne problemy współczesnej pulmonologii, stosunkowo rzadko przedstawiane w cykliczny sposób w periodykach medycznych przeznaczonych dla praktyków, a szczególnie lekarzy rodzinnych.

...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.