ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
7/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Szczepienia
Co nowego w grypie

Lidia B. Brydak

Data publikacji online: 2004/09/06
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Co nowego w grypie

Lidia B. Brydak


Epidemie grypy występują w każdym sezonie epidemicznym, jednakże znajdujemy różne informacje na ten temat. Wynika to przede wszystkim z dobrze funkcjonującego systemu rejestracji zachorowań w danym kraju. Dotyczy to również liczby zgonów, spowodowanych komplikacjami pogrypowymi. Wirusy grypy mogą także wywoływać pandemie, podczas których wskaźniki zachorowań i zgonów z powodu powikłań związanych z grypą – jak wynika z danych epidemiologicznych – różnią się znacznie. Największą liczbę ofiar śmiertelnych z powodu powikłań pogrypowych pochłonęła hiszpanka w latach 1918–19 (A/H1N1/) – zanotowano ok. 50 mln zgonów. Należy sobie zadać pytanie, czy sytuacja taka może mieć miejsce w XXI w.? Wirusy grypy wywołują chorobę we wszystkich grupach wiekowych [1–3]. Mimo że obecnie mamy już leki antygrypowe nowej generacji – inhibitory neuraminidazy, to szczepienie przeciw grypie pozostaje kamieniem węgielnym w kontroli grypy, ponieważ leki te stanowią dodatek do szczepionki i nie mogą być jej substytutem [4].


Grypa A i B, to 2 typy wirusów grypy, które wywołują epidemie choroby u ludzi, natomiast wirus typu A może również wywoływać pandemie [5]. Wirusy grypy A dzieli się dalej na podtypy, na podstawie dwóch antygenów powierzchniowych hemaglutyniny (H) i neuraminidazy (N). Wirusy grypy B nie są podzielone na podtypy. Od 1977 r. krążą na świecie wirusy grypy podtypu A/H1N1/, A/H3N2/, A/H1N2/ oraz wirusy grypy typu B. W 2001 r. powszechnie zaczęły krążyć wirusy grypy A/H1N2/, które prawdopodobnie pojawiły się w wyniku reasortacji genetycznej między ludzkimi wirusami A/H3N2/ i A/H1N1/. Zarówno wirusy grypy typu A, jak i typu B są podzielone na grupy na podstawie właściwości antygenowych. Nowe warianty wirusów grypy są wynikiem częstych zmian antygenowych (tj. przesunięć antygenowych), będących z kolei skutkiem mutacji punktowych, które mają miejsce w czasie replikacji wirusa. Wirusy grypy B podlegają przesunięciu antygenowemu wolniej od wirusów grypy A [5].
Odporność danej osoby na antygeny powierzchniowe, łącznie z hemaglutyniną, zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby w przypadku jej wystąpienia. Przeciwciała przeciwko jednemu typowi lub podtypowi wirusa mogą nie zapewnić ochrony przed nowym wariantem antygenowym tego samego typu lub podtypu [6]. Częste pojawianie się antygenowych wariantów, w wyniku...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.