ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
5/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Taniej, w lepszym stylu

Jolanta Lenartowicz

Przew Lek 2000, 5, 14-15
Data publikacji online: 2004/02/06
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Doktor Krystyna Koenig z Przychodni Zespołu Lekarza Rodzinnego w Jastrowiu stawia na profilaktykę i promocję zdrowia, mimo że już na samo leczenie brakuje pieniędzy.





Do tej pory dr Koenig zapobieganiem, przyuczaniem do bycia zdrowym, wspieraniem tzw. zdrowego stylu życia zajmowała się w ramach swojej normalnej pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a teraz lekarza rodzinnego. I faktycznie nie było to zadanie łatwe, zwłaszcza że prowadzi jednoosobową praktykę. Zawsze jednak znajdowała zapał, czas, siły i pomysły, żeby na co dzień, w nawale chorób – o zdrowiu nie zapominać. A jeszcze od czasu do czasu próbowała skupić uwagę swoich podopiecznych na profilaktyce, robić coś ponad codzienną rutynę.
Ale skoro teraz nadarzyła się okazja, żeby skorzystać ze specjalnie wydzielonych na ten cel pieniędzy – to co innego. Można pomyśleć o prawdziwym programie.
Owszem, w województwie wielkopolskim taka okazja jest, gdyż Regionalna Kasa Chorych jako jedna z nielicznych, a kto wie czy nie jedyna, wydzieliła w swoich finansach pulę na zakup programów profilaktycznych i promujących zdrowie.



– Każda kasa z natury rzeczy jest miejscem, które pieniądze wydaje raczej niechętnie i nie czyni tego bez uzasadnienia. Z kasą chorych jest podobnie. Skąd teraz taka hojność? – zwracam się do Danuty Ślusarek, zastępcy dyrektora ds. medycznych Wielkopolskiej Regionalnej Kasy Chorych.



– Owszem, kasa dysponuje ściśle określoną kwotą pieniędzy, żadną miarą więc nie może ani obiecywać, ani tym bardziej wydać więcej niż ma. Z konieczności musi „oglądać” każdą złotówkę, zanim ją rozdysponuje. Pieniędzy na zdrowie generalnie jest mało, natomiast potrzeb dużo i coraz więcej. Skoro więc nie mamy bezpośrednio wpływu na dochody, może by umniejszać potrzeby? Uznaliśmy, że takie podejście będzie po prostu rozsądne, jeśli owo umniejszanie wydatków wiązać by się miało z umniejszaniem liczby chorób i chorujących. Słowem trzeba stawiać na zdrowie.
W związku z tym najpierw z inicjatywy Kasy, przy współpracy wielu instytucji i organizacji, również dziennikarzy, powołaliśmy w Poznaniu – pierwsze takie w kraju – Wielkopolskie Forum na Rzecz Zdrowia. Chodziło o to, aby stworzyć lobby dla zdrowia, co najmniej równoważne temu, które utworzone jest dla choroby (producenci leków, sprzętu medycznego, lekarze). Ma ono...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.