ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
8/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Terapia objawowa nieżytów nosa

Bolesław Samoliński

Przew Lek 2000, 8, 70-80
Data publikacji online: 2004/03/02
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Nieżyty nosa rzadko stanowią zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia, dlatego zawsze były lekceważone, zwłaszcza w konfrontacji z innymi, ważniejszymi zagrożeniami zdrowotnymi. Dopiero ostatnie 20-lecie przyniosło gwałtowny wzrost zainteresowania stanami zapalnymi błony śluzowej nosa, czego przyczyną jest narastający problem alergii górnych dróg oddechowych.




Nieżyty nosa jako problem społeczny i epidemiologiczny
Na początku XX w. oceniano, że katar alergiczny występuje u 1 proc. populacji, w latach 70. u 7–14 proc. Obecnie szacuje się, że w niektórych regionach Europy i Stanów Zjednoczonych problem ten dotyczy ponad 20 proc. populacji. Dokładne statystyki amerykańskie przedstawiły to zagadnienie nie tylko jako problem epidemiologiczny: policzono koszty związane z upośledzeniem sprawności chorych z nieżytami nosa. Przed 10 laty sięgały one 1 mld dolarów, obecnie są 4-krotnie większe i nadal rosną. Szacuje się, że wydatki na leki, lekarzy, skutki spadku sprawności zawodowej w miejscu pracy oraz pomaganie przez najbliższych chorym z katarem kosztują społeczności zachodnioeuropejskie łącznie 4 mld ECU.
Populacja alergików powiększa się rokrocznie od 2 do 10 proc. W Szwecji liczba chorych z astmą podwaja się co 10 lat. W 2020 r. w krajach wysoko rozwiniętych liczba chorych z alergicznym katarem będzie równa populacji ludzi zdrowych. Przy tak zatrważających danych nie należy się dziwić, że specjaliści rozpoczęli intensywną kampanię na rzecz zajęcia się banalnym problemem, jakim jest katar. Banalnym jednak tylko z pozoru. Prowadzone w Europie (przez Bousquet) oraz w Stanach Zjednoczonych (przez Juniper) badania skutków kataru alergicznego wykazały, że pacjenci są znacznie mniej wydolni rodzinnie, społecznie i zawodowo. Spada ich wydajność w pracy, pogarszają się stosunki z najbliższymi, pojawia się dyskomfort porównywalny w ocenie badań psychologicznych ze średnio zaawansowaną astmą oskrzelową. A przecież astma stanowi zdecydowanie większe zagrożenie i w znacznie większym stopniu upośledza sprawność ogólną organizmu.
Szczegółowa analiza problemu jest jeszcze bardziej zaskakująca. Ocenia się, że 3 proc. populacji czynnej zawodowo traci pracę, a 32 proc. ma w tej pracy trudności z powodu nieżytów nosa. Wśród dzieci 5 proc. opuszcza szkołę, a 40 proc. ma trudności w nauce i konfliktowe sytuacje z nauczycielami. W Stanach Zjednoczonych absencja chorobowa sięga kilka milionów...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.