ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
5/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Utrudnianie dostępu do rynku czyli o nieuczciwej konkurencji

Anna Szczurek

Data publikacji online: 2003/10/23
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Utrudnianie dostępu do rynku, czyli o nieuczciwej konkurencji




Rozczaruję tych wszystkich czytelników, którzy zachęceni tytułem spodziewają się odnaleźć w treści artykułu opowieści dotyczące utrudniania dostępu do rynku w aspekcie naszego polskiego podwórka, na tle problemów prywatyzacyjnych, czy też konsolidacyjnych sektora energetycznego. Problematyka artykułu poświęcona będzie bowiem zagadnieniom nieuczciwej konkurencji, w tym zasadniczo powołanemu w tytule zagadnieniu utrudniania dostępu do rynku, w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej, na tle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (zwanego w dalszej części artykułu Trybunałem).




Dzień, w którym Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej jest coraz bliżej. Wszystkim nam znane są związane z tym nadzieje i obawy. Nie budzi natomiast wątpliwości, iż członkostwo w Unii Europejskiej przyniesie ze sobą wiele nowych regulacji prawnych o znacznym stopniu zawiłości. W publikacjach prawniczych pojawiła się nawet znana wypowiedź lorda-sędziego Denninga, który stwierdził, iż (...) Traktat jest jak nadciągająca fala. Wpływa do ujść, podchodzi w górę rzek. Jest falą, której nie można powstrzymać. Skoro zatem nie można tej fali powstrzymać, może warto podjąć próbę przygotowania się do tego co nieuchronne... (?)
Można zaryzykować stwierdzenie, że znakomita większość przedsiębiorców działających w Polsce, w tym i oczywiście tych działających na obszarze szeroko rozumianej energetyki, zetknęła się przynajmniej raz, w ramach prowadzonej przez siebie działalności z czynem nieuczciwej konkurencji. Potencjalnych możliwości jest bowiem tutaj sporo, wziąwszy pod uwagę stosowną definicję ustawową. Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Definicja ta ma charakter ogólny, a katalog możliwych czynów nieuczciwej wymienionych w ustawie (art. 3 ust. 2) ma charakter całkowicie otwarty. Najbardziej typowe przejawy czynów nieuczciwej konkurencji to:
- wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa,
- fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług,
- wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług,
- naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
-...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.