facebook linkedin twitter
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
3/2005
vol. 13
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Uwagi do badań profilaktycznych kobiet w zakresie nowotworów narządów płciowych

Tadeusz Pisarski

Gin Prakt 2005; 84, 3: 2-6
Data publikacji online: 2005/06/30
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Wprowadzenie

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Z faktem tym na ogół zgadzają się prawie wszyscy. Trudno więc zrozumieć zaniedbywanie profilaktyki, z jakim spotykamy się w Polsce. Zapobieganie chorobom jest tańsze niż ich leczenie. W krajach, takich jak Szwecja, Holandia, Finlandia, w których programy profilaktyczne są dobrze zorganizowane, osiągnięto bardzo dobre wyniki.

Obniżenie różnych niekorzystnych wskaźników jest przede wszystkim wynikiem podniesienia poziomu programów badania, zapobiegania oraz dobrej organizacji pracy. Uzyskano bardzo dobre efekty w realizowaniu programów zmniejszania zachorowalności i zwiększenia odsetka wyleczeń. Obniżono również groźne wskaźniki w zakresie ginekologii i położnictwa. Niestety, w Polsce jest inaczej, znacznie gorzej. Nasuwa się pytanie, dlaczego tak jest?

Co roku na raka umiera coraz więcej osób. W 2003 r. w Europie zachorowało na nowotwory złośliwe prawie 2,9 mln osób, a ponad 1,7 mln zmarło.

W Polsce liczbę ofiar można zmniejszyć nawet o połowę, jeżeli będzie właściwe zrozumienie tego problemu i wszyscy będą brali udział w działaniach profilaktycznych, oraz znajdą się pieniądze na nie na wszystkich szczeblach.

Dla lepszego uzmysłowienia problemu przedstawię kilka danych liczbowych (tab. 1.).

Zachorowalność na raka gruczołów sutkowych u kobiet w Polsce wynosi 17,3 proc., a wśród przyczyn zgonów stanowi, niestety, aż 13,3 proc. Jest najczęstszą przyczyną śmierci kobiet między 40.–55. rokiem życia. Częstość jego występowania wzrasta z wiekiem, zwłaszcza po okresie menopauzalnym.

Niestety, dotychczasowe działania diagnostyczne i terapeutyczne nie powodują zmniejszenia umieralności z tego powodu. Jak wynika z zebranych informacji, na 100 tys. mieszkańców wskaźnik zachorowalności na raka gruczołu sutkowego kobiet w Wielkopolsce wynosi 54,3 proc. i jest znacznie wyższy od średniej krajowej.

Konstytucja RP (1997) art. 68

1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.

Tak było

Przeszło 50 lat jestem ginekologiem, od początku 1953 r. wpajano mi wiadomości o znaczeniu badań profilaktycznych w zakresie onkologii...


Pełna treść artykułu...
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.