ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
3/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Wieńcowe czynniki ryzyka. Część I

Marek Kośmicki

Przew Lek 2004; 3: 88-93
Data publikacji online: 2004/04/01
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Modyfikacja czynników ryzyka stanowi integralną część leczenia pacjentów, którzy mają potwierdzoną angiograficznie chorobę wieńcową lub są obciążeni różnym stopniem prawdopodobieństwa jej wystąpienia. Poza ogólnie przyjętymi czynnikami ryzyka, o których wiadomo, że mają istotny wpływ na powstawanie miażdżycy tętnic wieńcowych, badacze zidentyfikowali ponad 100 innych warunków klinicznych, które mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem ujawnienia się choroby niedokrwiennej serca [1]. W pierwszej części artykułu omówiono szerzej takie czynniki ryzyka, jak nadmiar lipoproteiny (a) oraz hiperfibrynogenemię, druga część natomiast poświęcona będzie hiperhomocysteinemii, a także kontrowersjom dotyczącym wpływu alkoholu na śmiertelność w chorobie wieńcowej, i zostanie zamieszczona w kolejnym numerze Przewodnika Lekarza.





Postęp w zapobieganiu, diagnozowaniu i terapii choroby wieńcowej polega nie tyle na całkowitym jej wyeliminowaniu – prawdopodobnie współcześnie nie jest to jeszcze możliwe – co na możliwie maksymalnym opóźnieniu jej wystąpienia. Nie tylko kardiolodzy, ale także lekarze rodzinni, odpowiedzialni za prowadzenie pacjentów z chorobami serca i naczyń, powinni być uwrażliwieni na nowe i nadal pojawiające się czynniki ryzyka. Niemal 25 proc. chorych z przedwczesną chorobą wieńcową nie ma żadnego z ogólnie przyjętych czynników [2]. Skoro udało się zredukować chorobowość i śmiertelność z powodu choroby wieńcowej – lecząc nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe i zwalczając palenie tytoniu – wydaje się, że nadaje to większą rangę nowym czynnikom ryzyka, które mogą znaleźć miejsce w oszacowaniu ogólnego obciążenia miażdżycą. Należy również brać pod uwagę, że istnieją powiązania pomiędzy uznanymi czynnikami ryzyka, a czynnikami nowymi i dlatego lepsze poznanie nowych może poszerzyć wiedzę dotyczącą mechanizmów patogenetycznych uznanych powszechnie za istotne czynników ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca.
Choroba wieńcowa
w przejściu epidemiologicznym
przełomu XX i XXI w.

Dla ludności zamieszkującej większość krajów na świecie, wiek XX wiąże się ze znaczącą poprawą sytuacji zdrowotnej w skali historycznej. Średnia przewidywana długość życia w chwili urodzenia wydłużyła się w skali globalnej z 46 lat w 1950r. do 66 lat w 1998 r. [2]. Ma to związek z poprawą statusu ekonomicznego większości społeczeństw i poprawą organizacji opieki...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.